1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. IŞİD’e hava operasyonu

IŞİD’e hava operasyonu

IŞİD’e hava operasyonu
A+A-

Türkiye savaş uçakları dün akşam IŞİD hedeflerini vurmaya başladı.


Dışişleri Bakanlığı, IŞİD hedeflerine karşı ortak operasyon hakkında basın açıklaması yaptı. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada Türkiye uçaklarının, koalisyona ait savaş uçaklarıyla birlikte, IŞİD hedeflerine karşı dün akşamdan itibaren ortak hava harekatı gerçekleştirmeye başladığı belirtilerek şunlar kaydedildi:

“Türkiye ve ABD arasında DEAŞ’la mücadele konusundaki mevcut işbirliğinin daha da derinleştirilmesi yönünde alınan kararlar hakkında kamuoyuna bilgi sunulmuştu. Türk Hava Kuvvetleri’nin Uluslararası Koalisyon’un DEAŞ’a(IŞİD) karşı yürütülen Özgün Kararlılık Harekatı çerçevesinde devam eden hava operasyonlarına katılımına ilişkin teknik nitelikteki belge de ABD ile 24 Ağustos 2015 tarihinde imzalanmıştı. Savaş uçaklarımız, bu çerçevede, Koalisyon’a ait savaş uçaklarıyla birlikte, Suriye’de belirlenen ülkemiz güvenliğine de tehdit oluşturan DEAŞ hedeflerine karşı dün akşamdan itibaren ortak hava harekatı gerçekleştirmeye başlamıştır.

Terör örgütleriyle mücadele, Türkiye bakımından öncelikli bir ulusal güvenlik konusudur. Bu mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir. Türkiye, 2013 yılından bu yana terör örgütleri listesine aldığı DEAŞ’tan kaynaklanan terör tehdidinin bertaraf edilmesine yönelik çabalara aktif desteğini ulusal düzeyde ve Uluslararası Koalisyon bünyesinde kararlılıkla sürdürecektir.”

Bugün Halep’in kuzeyindeki IŞİD hedefleri vuruldu
IŞİD hedeflerine karşı operasyon kapsamında, koalisyona ait savaş uçaklarıyla birlikte havalanan, 2 Türk savaş uçağı; Halep’in kuzeyindeki 4 IŞİD hedefini vurdu. Dışişleri Bakanlığı’nın koalisyonun savaş uçaklarıyla birlikte, Türk savaş uçaklarının dün akşamdan itibaren hava harekatına katıldığı açıklamasının ardından bugün de 2 Türk savaş uçağının IŞİD’e ait 4 hedefi vurduğu öğrenildi.

ABD Büyükelçiliği’nden açıklama
ABD Ankara Büyükelçiliği de IŞİD hedeflerine karşı ortak operasyon hakkında açıklamalarda bulundu. Büyükelçilik, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Türkiye’nin hava operasyonlarına katılımı için “Türk Hava Kuvvetleri dün gece koalisyonun IŞİD teröristlerine yönelik koordineli hava operasyonlarına katılmıştır. Türkiye’nin koalisyon hava operasyonlarına katılımı ortak düşmanımızı geriletme ve yenilgiye uğratma kapasitemizi güçlendirmektedir” dedi. (DHA)

A+A-

HABERE YORUM KAT