1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. IŞİD Kobani’ye intihar saldırısı düzenledi

IŞİD Kobani’ye intihar saldırısı düzenledi

IŞİD Kobani’ye intihar saldırısı düzenledi
A+A-

Suriye’nin Kobani kentine 36 gün önce üç koldan saldırı başlatan IŞİD, kenti savunan YPG güçlerini geriletmeyi başaramayınca bugün en büyük saldırısını gerçekleştirdi.

Suriye’nin Kobani kentine 36 gün önce üç koldan saldırı başlatan IŞİD, kenti savunan YPG güçlerini geriletmeyi başaramayınca bugün en büyük saldırısını gerçekleştirdi. Örgüt, kente bomba yüklü iki araçla intihar eylemi düzenledi.

ABD öncülüğündeki koalisyonun hava operasyonları nedeniyle lojistik gücü zayıflayan IŞİD, YPG’ye havadan silah ve ilaç desteği verilmesinin ardından kente saldırılarını yoğunlaştırdı. Kobani’de sabah saatlerindeki sessizliğin yerine şiddetli çatışma sesleri aldı.

Çatışmalar akşam saatlerinde kentin doğu kesiminde yoğunlaştı. YPG’nin mühimmat deposuna havanla saldıran IŞİD, daha sonra bomba yüklü 2 araçla sınır kapısı yakınında intihar eylemi gerçekleştirdi. Saldırı sonrası yükselen alevler Suriye sınırındaki Suruç ilçesinden de gözlendi.

Yerel kaynaklar IŞİD’inintihar eyleminin sonuçsuz kaldığını; YPG ve YPJ’liler tarafından kurşun yağmuruna tutulan iki aracın bir dakika arayla patlatıldığını öne sürüyor.

Koalisyon güçlerine ait savaş uçakları da gün içerisinde IŞİD hedeflerini bombaladı.

 

Kobani intihar saldırısı

IŞİD intihar saldırısı Kobani

IŞİD intihar saldırısı Kobani

Kobani intihar saldırısı IŞİD

 Fotoğraflar: Getty Images

 

A+A-

HABERE YORUM KAT