1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Işid: Bağdat'ta Çatışmalar Şiddetlenecek, Hazırlanın

Işid: Bağdat'ta Çatışmalar Şiddetlenecek, Hazırlanın

Işid: Bağdat'ta Çatışmalar Şiddetlenecek, Hazırlanın
A+A-

Musul'un ardından Bağdat'a doğru ilerlemeye devam eden IŞİD örgütü, yayınladığı ses kaydında çatışmaların daha da şiddetleneceğine vurgu yaptı.

Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü, militanlarına hitaben bir ses kaydı yayınladı. Kayıtta, "Çatışmalar, Bağdat ve Kerbela'da şiddetlenecek" denildi.

"ÇATIŞMALAR DAHA ŞİDDETLENMEDİ"

IŞİD sözcüsü Ebu Muhammed El Adnani'nin olduğu iddia edilen ses kaydında, "İlerlemeye devam edin. Çatışmalar daha şiddetlenmedi. Çatışmalar Bağdat ve Kerbela'da şiddetlenecek. Hazırlanın" denildi. IŞİD militanlarına cesaret veren kaydın devamında, "Özgür bıraktığınız toprakların bir karışını bile geri teslim etmeyin" şeklinde ifadelere yer verildi.

IRAK HÜKÜMETİNDEN HAVA SALDIRISI TALEBİ

Tamamı 17 dakika olan ses kaydının ortaya çıkmasıyla IŞİD'in Irak'ın başkenti Bağdat'a yöneleceği ihtimali üzerinde duruluyor. Buna karşın IrakHükümeti ABD'den IŞİD militanlarına karşı askeri hava saldırısı talebinde bulundu. ABD yönetimi, durumu değerlendirdiklerini ve ellerinden gelen yardımı yapacaklarını söyledi. ABD, hava saldırısı yapacaklarına dair bir açıklama yapmadı.

TÜRK KONSOLOSLUĞUNA SALDIRDILAR

Salı günü başlayan çatışmalarda Musul'u ele geçiren IŞİD, dün saldırı alanını genişleterek Tikrit'i ele geçirmeyi başarmıştı. IŞİD, dün Musul'dakiTürkiye Konsolosluğu'na saldırarak içerideki 49 Türk vatandaşını kaçırmıştı.

A+A-

HABERE YORUM KAT