1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İŞGÜCÜ MALİYETİ ENDEKSİ ARTTI

İŞGÜCÜ MALİYETİ ENDEKSİ ARTTI

İŞGÜCÜ MALİYETİ ENDEKSİ ARTTI
A+A-

2012 'İşgücü Maliyeti Araştırması Sonuçları' açıklandı. Sonuçlara göre aylık ortalama işgücü maliyeti, 2012 yılında 2 bin 680 lira olarak gerçekleşti.

 

Türkiye'de istihdam edilenlerin işverene toplam maliyetini ve bu maliyet unsurlarının toplam içindeki payını belirlemek amacıyla dört yılda bir gerçekleştirilen 'İşgücü Maliyeti Araştırması' sonuçlarına göre 2008 yılında bin 833 lira olan aylık ortalama işgücü maliyeti, 2012 yılında 2 bin 680 lira olarak gerçekleşti.

EN YÜKSEK İŞGÜCÜ MALİYETİ FİNANS VE SİGORTA SEKTÖRÜNDE
Finans ve sigorta faaliyetleri sektörü, 6 bin 418 lira ile aylık ortalama işgücü maliyetinin en yüksek olduğu sektör oldu. Bu sektörü, 6 bin 032 lira ile Bilgi ve iletişim ve 5 bin 546 lira ile Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörleri izledi. İdari ve destek hizmet faaliyetleri sektörü ise bin 716 lira ile aylık ortalama işgücü maliyetinin en düşük olduğu sektör oldu. Bu sektörü bin 874 lira ile İnşaat ve bin 907 lira ile Konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri sektörleri takip etti.

Ücret ödemelerinin işgücü maliyeti içindeki payı yüzde 76,6 oldu. Ücret ödemelerini yüzde 15,7 ile sosyal güvenlik ödemeleri takip ederken, ücretli çalışanlara yapılan diğer ödemelerin payı yüzde 7,2, diğer işgücü maliyetlerinin payı ise yüzde 0,5 olarak gerçekleşti.

Çalışılan süreler için yapılan ödemeler yüzde 82,5’lik oranla kazanç bileşenleri içinde en büyük paya sahip oldu. Çalışılmayan süreler için yapılan ödemelerin oranı yüzde 8,9 olarak gerçekleşirken, düzensiz ödemelerin oranı yüzde 6,3 olarak gerçekleşti. Ayni yardım ödemelerinin kazanç içindeki payı ise yüzde 2,1 iken tasarruf sandıklarına yapılan ödemelerin payı yüzde 0,2 oldu.

Sosyal güvenlik ödemeleri içinde en büyük paya yüzde 82,4’lük oranla zorunlu sosyal güvenlik ödemeleri sahip olurken, gönüllü sosyal güvenlik ödemelerinin oranı yüzde 1,7, kıdem ve ihbar tazminatı ödemelerinin oranı yüzde 14,1, diğer sosyal güvenlik ödemelerinin oranı ise yüzde 1,8 olarak gerçekleşti.

A+A-

HABERE YORUM KAT