1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İşçilerin Partisi Vatan Partisi Oldu!

İşçilerin Partisi Vatan Partisi Oldu!

İşçilerin Partisi Vatan Partisi Oldu!
A+A-

İşçi hareketlerinin kurduğu İşçi Partisi FLAŞ bir karar alarak isim ve logo değişikliğine gitti. İşçi Partisi'nin yeni adı Vatan Partisi Oldu. Parti kurmayları parti ambleminin ise buğday başaklarının çevrelediği Çoban Yıldızı olmasına karar verdi.

 

 İşçi Partisi Olağanüstü Genel Kurultayı bu sabah “Milli Hükümet İçin Birlik” sloganıyla Ankara Spor Salonu’nda toplandı. Kurultayda parti tüzüğünün birinci maddesinde yer alan isim ve amblem bilgilerini içeren bölümler değiştirildi. Partinin adının “Vatan Partisi”, ambleminin ise buğday başaklarının kucakladığı Çoban Yıldızı olmasına karar verildi. 

Birinci madde değişikliğin ardından şu şekilde belirlendi:

Vatan Partisi, Türkiye işçi sınıfının, köylülerin, esnaf ve zanaatkarların, kamu çalışanlarının, fikir emekçilerinin, milli sanayici ve tüccarların ortak milli iktidarı için mücadele eden öncü partidir. Kısa adı Vatan Partisi’dir. Merkezi Ankara’dır. 

Vatan Partisi, Türk Devrimi’nin milliyetçi, halkçı ve sosyalist birikimini, Parti’nin tüzük ve programı temelinde, tek bir disiplin altında kucaklar.

Parti’nin simgesi, buğday başaklarının kucakladığı Çoban Yıldızı’dır. Parti’nin flaması, kırmızı zemin üzerine beyaz renkte buğday başaklarının kucakladığı yıldızdır. Partinin simgesi, oy pusulalarında, beyaz zemin üzerinde buğday başaklarının kucakladığı yıldız olarak gösterilir.

Buğday başakları, vatan ve emeği simgeler. Çoban Yıldızı ise öncü partiyi ve bilimin yol göstericiliğini temsil eder.

A+A-

HABERE YORUM KAT