1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İşçiler, halktan özür dileyerek işlerine geri döndü

İşçiler, halktan özür dileyerek işlerine geri döndü

İşçiler, halktan özür dileyerek işlerine geri döndü
A+A-

Van Büyükşehir Belediyesi Temiz İşçileri’nin ‘sendikalı olmaları kabul edilmediği’ gerekçesiyle yaptıkları iş bırakma eylemi bugün sona erdi. Temizlik İşçileri, halktan, belediyeden ve partilerinden özür dilediklerini belirterek, işe başladıklarını duyurd

WanHaber.com - Haber Merkezi

Van Büyükşehir Belediyesi Temiz İşçileri’nin ‘sendikalı olmaları kabul edilmediği’ gerekçesiyle yaptıkları iş bırakma eylemi sona erdi. Bugün BDP’nin oluşturduğu bir komisyon işçilerle bir araya geldi. Toplantıya BDP İl Eşbaşkanları Musa İtah, Figen Yaşar ve BDP yöneticileri katıldı. İşçilere bir açıklama yapan İtah, işçilerin sendikal haklarının 27 Haziran tarihinde yapılan toplantı ile karar altına alındığını ve işçilere iletildiğini söyledi. Bu toplantıdan çıkan kararların yanlış olarak işçilere aktarıldığını, BDP’nin 4 yıldır taşeron işçilerin sendikalaşmaları ile ilgili çalışmalar yaptığını söyledi. Bu sürecin doğru okunması gerektiğini söyleyen İtah, basında çıkan ‘3 aydır maaş alamadıkları için grev yapıyorlar’ söylemlerinin tamamen asılsız olduğunu belirtti. İşçilere dönen İtah, “Burada hangi arkadaşımızın belediyeden bir kuruş alacağı varsa çıkıp ifade etsin” dedi. Bunun üzerine işçiler; “Belediyeden hiçbir alacaklarının olmadığını basında çıkan haberlerin kesinlikle yalan olduğunu” ifade etti.

\"\"

İtah’ın ardından açıklama yapan işçiler “Bize aktarılan bilgiler yanlış aktarıldı. Yaptığımız iş bırakma kesinlikle maaşlar ile ilgili bir durum değildir. Belediyemiz tüm alacaklarımızı günü gününe ödemektedir. Hiçbir işçinin bir kuruş parası belediyede bulunmamaktadır. Yaptığımız bu eylemi burada bitiriyoruz. Halkımızdan, partimizden ve belediyemizden özür diliyor ve işimize dönüyoruz” dedi. İşçiler daha sonra alkış ve sloganlarla kent merkezine gelerek işi başladılar. Kent merkezindeki temizlik garajında toplanan işçilere burada da kısa bir açıklama yapan İtah, “Arkadaşlarımız halkımıza özeleştirilerini vermek zorundadırlar. Bir daha böylesi bir sıkıntının çıkmaması için herkesin hassas olmaları gerekiyor. Bu arkadaşlarımız halkımızdan özür dileyerek görevlerine başladılar. Yaşanan aksamalar acilen giderilecektir. Biz halk belediyeciliğini yürüttüğümüz için bu konularda sıkıntılar yaşamayız. Halkımız öz yönetim, öz yeterlilik anlayışı ile kendini ve kentini yönetmesini biliyor. Halkımız bu iki gün bunu göstermiştir. Halkımız bundan sonra belediyelerine daha çok sahip çıkacaklardır.” dedi. 

A+A-

HABERE YORUM KAT