1. HABERLER

  2. YEREL

  3. İş Verenlere İş Sağlığı Ve Güvenliği Anlatıldı

İş Verenlere İş Sağlığı Ve Güvenliği Anlatıldı

İş Verenlere İş Sağlığı Ve Güvenliği Anlatıldı
A+A-

Afyonkarahisar Ortak İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi Şirket Müdürü ve İş Güvenliği Uzmanı Mesut Tabak, ülkemizde günlük en az 5 kişinin evinden işine gitmek için çıktığını ancak bir daha geri dönemediğ

Afyonkarahisar Ortak İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi Şirket Müdürü ve İş Güvenliği Uzmanı Mesut Tabak, ülkemizde günlük en az 5 kişinin evinden işine gitmek için çıktığını ancak bir daha geri dönemediğini belirterek, "Ülkemizde iş kazalarında SGK istatistiklerine göre 2011 yılında 69 bin 227 iş kazası geçirmiştir" dedi.
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ATSO) İş Güvenliği Uzmanı Mesut Tabak, tarafından firma sahipleri ve yöneticilerine "İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası" bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda 30 Haziran 2012 tarihinde 28 bin 339 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 'İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nı firma sahiplerine ve yöneticilerine anlatan İş Güvenliği Uzmanı Tabak, "Her gün evinden işine gitmek için ayrılan çalışanlarımızın en az 5 kişisi maalesef evine dönememekte. Gelişmiş ülkelerde iş kazaları ve meslek hastalıklarının toplam maliyeti gayrisafi milli hasılanın yüzde 2,5 ile yüzde 6'sı ile değişmektedir. Türkiye de bu oran yüzde 4 oranındadır. Ülkemizde iş kazalarında Sosyal Güvenlik Kurumunun istatistiklerine göre 2011 yılında 69 bin 227 iş kazası geçirmiştir. Bu kazalardan bin 700 kişi maalesef hayatını kaybetmiştir. 2 bin 93 kişide bu kazalar sonucu sürekli iş göremez hale gelmiştir. Her gün evinden işine gitmek için ayrılan çalışanlarımızın en az 5 kişisi maalesef evine dönememekte ve 6 kişide iş kazaları sonucu iş göremez hale gelmektedir" Katılımcılara iş kazasının tanımını da yapan İş Güvenliği Uzmanı Mesut Tabak, kazaların genelde dikkatsizlikten meydana geldiğini ifade etti. Tabak, "İş kazası sigortalının iş yerinde bulunduğu sırada her hangi bir kaza olursa o iş kazasıdır. Eğer işveren tarafından yürütülmekte olan bir iş ile ilgili sigortalı kendi adına veya bağımsız çalışıyor ise yürütmekte olduğu bu iş nedeni ile başına kaza gelirse bu iş kazasıdır. Yine işveren bağlı olarak çalışan sigortalı görevli olarak iş yeri dışında görevlendirdiği yerde başına her hangi bir şey gelecek olursa bu da iş kazasıdır. Sigortalının işveren tarafından temin edilen bir taşıtla işten eve gidiş gelişmelerinde eğer başına bir şey gelecek olursa bu da iş kazasıdır" diye konuştu. Toplantıya ayrıca, ATSO Meclis Başkanı Mustafa Hancıoğlu, ATSO Yönetim Kurulu üyeleri de katıldı.
(GC-Y)

13.02.2013 18:00:42 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT