1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İŞ ARAYAN KADINLARIN SAYISI YÜZDE 60 ARTTI

İŞ ARAYAN KADINLARIN SAYISI YÜZDE 60 ARTTI

İŞ ARAYAN KADINLARIN SAYISI YÜZDE 60 ARTTI
A+A-

Yapılan araştırmalara göre, bu yıl iş arayışında olan kadınların sayısı bir önceki yıla göre yüzde 60 oranında arttı.


İnsan kaynakları sitesi Elemanonline.net, 8 Mart Kadınlar Günü yaklaşırken, kadın istihdam verilerini paylaştı. Sitenin verilerine göre kadın istihdamı artarken, eğitim seviyesi ve kariyer beklentileri yükseliyor. Modernleşen ve hızlı bir gelişim gösteren Türk iş dünyasında kadınların işgücüne katılım oranları gün geçtikçe artıyor. Eğitim düzeyine paralel olarak, kadınların kariyer beklentileri artarken, kayıt dışı çalışma oranı ise geriliyor. Verilere göre bu yıl iş arayışında olan kadın adayların sayısı bir önceki yıla göre yüzde 60 oranında arttı. Veritabanında 690 bin kadın üyenin bulunduğu sitenin ise üyelerinin yüzde 45'i kadınlardan oluşuyor.
Kadın adayların yüzde 33,2'sini üniversite mezunları oluşturuyor. Onu yüzde 31,5 ile lise, yüzde 25,2 ile yüksekokul mezunları izliyor. Elemanonline.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar, son yıllarda kadın istihdamının da eğitim oranının arttığını söylerken, bunun da adaylar nezdinde beklentileri artırdığını ekledi.


Kadın adayların yüzde 36'sı İstanbul'da yer alıyor. İstanbul'u İzmir, Ankara, Bursa gibi diğer büyük iller izliyor. Bu durumun aday profilinin genelinde benzerlik gösterdiğini belirten Duyarlar, ancak Anadolu şehirlerinde kadın istihdam oranlarının genele oranla çok daha düşük olduğunun altını çizdi. Duyarlar, “Anadolu'da kadının işgücüne katılım oranları maalesef oldukça düşük. Bu açıdan mesleki eğitimler, kadın adaylar için oldukça önemli. Bu konuda gerekirse bir pozitif ayrımcılık yapılarak, kadın istihdamın artırılmasının teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.


Verilere göre kadınların yüzde 71'i herhangi bir işte çalışmazken, yüzde 15,2'si iş hayatında aktif olarak yer alıyor. Kadın adayların yüzde 11'i öğrenci, yüzde 1,5'i dönemsel, yüzde 0,7'si proje bazlı çalışan, yüzde 0,6'sı ise emekli.Elemanonline.net sisteminde yer alan kadınların yüzde 34,1'i 25-29 yaş aralığında yer alıyor. Yüzde 32,7'si 20-24 yaş aralığında, yüzde 15'i ise 30-34 yaş aralığında. Genç yaş ortalaması, uzmanlık seviyesinin de nispeten düşük olmasına sebep oluyor. Adayların yüzde 54,6'sı deneyimsiz ya da deneyim süresi 1-2 yıllık. Yüzde 17,5'i ise 5-10 yıl arasında değişen deneyim sürelerine sahip. Genç yaş ortalamasına dikkat çeken Özlem Demirci Duyarlar, kadınlar için kariyerlerinin en hareketli döneminin 25-35 yaş arasında olduğunu belirtti. Elemanonline.net bünyesinde çalışan personelin yüzde 81'inin kadın olduğu bilgisini de veren Duyarlar, şirket olarak bu konudaki hassasiyetlerinin altını çizdi.


Öte yandan 2013'te site aracılığıyla 58 bin 500 kadının istihdama katıldığını anlatan Duyarlar, hali hazırda site üzerinde aktif olan ilanlarda 32 bin kadın adayın arandığını sözlerine ekledi.


Verilere göre, adayların halihazırda çalıştıkları sektörlerin başında yüzde 11,5 ile eğitim sektörü geliyor. Başvurular da en çok bu sektöre yapılıyor. Adayların yüzde 12'si muhasebe departmanında çalışırken, yapılan başvurularda yüzde 5 ile muhasebe departmanı başı çekiyor.

A+A-

HABERE YORUM KAT