1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İran’ın kapısını açacak anlaşma

İran’ın kapısını açacak anlaşma

İran’ın kapısını açacak anlaşma
A+A-

İran ile Türkiye arasındaki 30 milyar dolarlık ticaret hedefine ulaşmak amacıyla iki yeni çalışma daha yapılıyor.

Öncelikli olarak 1 Ocak 2015'ten itibaren geçerli olan Tercihli Ticaret Anlaşması'nın kapsamına 30 ürün daha eklenecek. İkinci olarak uygulamada yaşanan sorunları çözmek amacıyla Ticareti Kolaylaştırma Anlaşması imzalanacak.

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleri ile bir araya gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz "İran ile tercihli ticaret sisteminin önemli etkisi olacaktır. Bunun daha etkili bir şekilde uygulanması karara alındı.

Genişletilmesine yönelik 30 ürünün daha tercihli ticaret kapsamına alınacak. Ekonomi Bakanı İran'ı ziyaret edecek. Uygulama da bazı sıkıntılar var. Ticareti kolaylaştırma anlaşması müzakere ediliyor. Onun sonuçlandırılması ile ticarette persfektif olacak. Yatırımların artırılmasını istiyoruz. Gümrük kapılarında bazı modernizasyonlar yapıyoruz. Bürokrasiyi azaltmak istiyoruz" dedi.

BANKALARA FAİZ MESAJI

Bakan Yılmaz, Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadelede başarılı olmasının büyümeye de katkısı olacağını söyledi. Yılmaz, 50 baz puanlık faiz indirimi kararıyla ilgili de, "Kalkınma Bakanlığı olarak genel beklentimiz keşke çok daha düşük noktalara gelse. Sadece Merkez Bankasının faizi değil, bankaların uyguladığı faiz ve Hazinenin borçlanma faizi de son derece önemli. Önümüzdeki dönemde fiyat istikrarının güçlendiği bir ortamda bunların aşağı doğru gelmesi temennimiz" dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ ŞAHA KALDIRIR

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Başkanlık sisteminin kalkınma sürecini güçlendireceğini söyledi. Başkanlık sisteminin kalkınma ve demokrasi açısından Türkiye'yi şaha kaldıracağını dile getiren Yılmaz, "Türkiye'de bu konu uzun zamandır tartışılıyor. Bende bu konuyla ilgili makale yazdım. Başkanlık sistem tartışması rejim değil. Demokratik rejimlerde farklı sistemler var. Başkanlık sistemi kalkınma sürecini güçlendirir. İstikrarın olmadığı bir ortamda kalkınma politikaları etkili bir şekilde sürdürülemez. Başkanlık demokrasi açısından da önemli aşırı uçları törpülüyor" dedi. STAR

A+A-

HABERE YORUM KAT