1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İran’daki Suudi Arabistan Konsolosluğu ateşe verildi

İran’daki Suudi Arabistan Konsolosluğu ateşe verildi

İran’daki Suudi Arabistan Konsolosluğu ateşe verildi
A+A-

İran'ın en büyük ikinci şehri Meşhet'te, Suudi Arabistan'ın önde gelen Şii din adamı Şeyh Nemr Bakır en-Nemr'in idam edilmesi protesto eden bir grup şehirdeki Suudi Arabistan Konsolosluğu'nu ateşe verdi.

 

Akşam saatlerinde Şii din adamının infazını protesto etmek için konsolosluk binası önünde toplanan kalabalık, Suudi Arabistan bayrağını indirip binaya taş ve ateşleyici maddelerle fırlattı. Kalabalık konsolosluk binasının bir kısmını ateşe verip camlarını kırdı. Birçok kişinin Lübnan’daki Hizbullah bayrağını taşıdığı ve sürekli ‘Maşallah Hizbullah’ sloganı attığı görüldü.

Öte yandan idamı değişik düzeylerde yapılan açıklamalarla kınayan İran, Suudi Arabistan’ın Tahran’daki maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı. İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Tahran yönetimin olayı şiddetle kınadığını bakanlığa çağrılan Suudi temsilciye ilettiklerini bildirdi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu ise yayınladığı yazılı açıklamada, ‘Suudi Arabistan rejimi bu utanç verici eylemin bedelini kesinlikle ödeyecek’ diye tepki gösterdi. 

A+A-

HABERE YORUM KAT