1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İran Kaymakamlarını Valiliğe Şikayet Ettiler

İran Kaymakamlarını Valiliğe Şikayet Ettiler

İran Kaymakamlarını Valiliğe Şikayet Ettiler
A+A-

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde sınır ticareti ile uğraşan sürücüler, Hakkari Valiliğine şikayette bulunarak İran makamlarının aldığı ücretin yüksek olduğunu söyledi.


Esendere Gümrük Kapısı’nda ticaret yapan bir grup sürücü, Hakkari Vali Yardımcısı Hüseyin Sayın ile görüşerek giriş-çıkış sırasında kendilerinden her defasında alınan 650 tümeni yüksek bulduklarını söyledi.

Valilik çıkışında sınır ticareti yapan sürücüler adına açıklamada bulunan Necmettin Koparan, “Bizler sınır kapısında ticaret yaparak geçimimizi sağlayan sürücüleriz. İran’dan her çıkışımızda daha önce bizden 350 tümen alıyorlardı. Şimdi bu ücreti 650 tümene çıkardılar. Biz günde iki defa İran’a gidip geliyoruz. Paramız çıkışmadığı için yer yer İran’da borçlanarak evlerimize geri dönüyoruz. İran tarafı ile sıkıntımız olduğundan arkadaşlarımızla birlikte valiliğe geldik. Vali Yardımcısı Hüseyin Sayın’a sorunlarımızı ilettik. Kendisi bize Yüksekova Kaymakamı, gümrük yetkilileri ve İran makamları ile görüşerek sorunun giderilmesi için gerekeni yapacağını söyledi. Yaklaşık 500 araç İran gümrük kapısında çalışıyor. Onların A-2 belgesi olduğu için bu parayı ödemiyorlar ama biz bu parayı İran tarafına ödüyoruz. İran tarafından yük hakkımız olmasına rağmen yük de getiremiyoruz. İran tarafında yakıt hakkım varken oradan gidip kendi paramızla yakıt alıyoruz. Gümrük kapısında çalışan hepimiz işsiziz, bölgemizde fabrikalar yok. Ya batıya gidip çalışacağız ya da gümrük kapısında çalışacağız. İran tarafından 5 kilo malzemeyi bile Türkiye tarafına getiremiyoruz. Eskiden 90 bin tümen verip karşılığında benzin alıyorduk. Şimdi biz benzin almadan 650 tümen para ödüyoruz. Sınır kapısında çalışan sürücüler olarak tek isteğimiz bizden alınan bu paranın düşürülmesidir” şeklinde konuştu.

A+A-

HABERE YORUM KAT