1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İran karıştı! Açıklamalar ve ölüm haberleri peş peşe geldi!

İran karıştı! Açıklamalar ve ölüm haberleri peş peşe geldi!

İran karıştı! Açıklamalar ve ölüm haberleri peş peşe geldi!
A+A-

İran'da geçtiğimiz gün devlet tarafından sübvanse edilen benzine yüzde 50 zam yapılması sonrası artan protestolardan ölüm haberi geldi.

Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkelerinden olan İran'da, devlet tarafından sübvanse edilen benzine yüzde 50 zam yapıldı. Başkent Tahran olmak üzere, Ahvaz, Hürremşehr, Bircend, Meşhed, Geçsaran, Sircan, Bender Abbas, İsfahan, Şiraz ve birçok kentte sokağa çıkan halk, benzine yapılan zamma tepki gösterdi.

ÖLÜM HABERLERİ GELDİ

Fransız haber ajansı AFP'nin son dakika haberine göre, Sircan'daki gösterilerde bir kişi hayatını kaybetti. Sircan Valisi Muhammed Mahmudabadi, "Ne yazık ki bir kişi, bu olaylar sırasında hayatını kaybetti. Bu sırada birkaç kişi de yaralandı" dedi. Al Arabiya televizyonu ise, ikinci bir protestocunun öldüğünü açıkladı.

RUHANİ ZAMMI SAVUNDU

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 4 yıldır benzine zam yapmadıklarını belirterek, artışın halkın menfaatleri doğrultusunda ve dar gelirli vatandaşlara yardım amacıyla yapıldığını ifade etti.

Ruhani, ekonomik krize rağmen hükümetin artıştan kazanç elde etmeyi amaçlamadığını ve tüm gelirin 60 milyon kişiye dağıtılacağını vurguladı. www.haber7.com

A+A-

HABERE YORUM KAT