1. HABERLER

  2. YEREL

  3. İran Büyükelçiliği'ne Siyah Çelenk

İran Büyükelçiliği'ne Siyah Çelenk

İran Büyükelçiliğine Siyah Çelenk
A+A-

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), İran'da Lokman ve Zanyar Muradi kardeşlerin idam edilme kararını İran Büyükelçiliği'ne siyah çelenk bırakarak protesto etti. Kuğulu Park'ta toplanan HDK yanlısı

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), İran'da Lokman ve Zanyar Muradi kardeşlerin idam edilme kararını İran Büyükelçiliği'ne siyah çelenk bırakarak protesto etti.
Kuğulu Park'ta toplanan HDK yanlısı grup "Zanyar ve Muradi kardeşlere özgürlük", "İdam cezasına hayır" diye slogan attı. Grup, İran Büyükelçiliği yakınında çevik kuvvet barikatı ile durduruldu.
Grup adına burada yapılan açıklamada, İran'ın altında imzası bulunan ve 18 yaşın altında hiç kimseye idam cezası verilemeyeceği uluslararası hukuk kurallarına rağmen, idam yaşını 9'a kadar indirdiği vurgulanarak, "İran bu insanlık dışı politikalarından biran önce vazgeçmelidir" denildi.
İran hükümetinin altına imza attığı uluslararası sözleşmelere uyarak başta Muradiler olmak üzere ölüm cezalarını kaldırması istenildi. Yapılan açıklamanın ardından grup beraberlerinde getirdikleri siyah çelengi İran Büyükelçiliği karşısında bulunan bir ağaca bıraktı. Eylem olaysız sona erdi.
(BC-ÖZ-Y)

29.01.2013 15:30:20 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT