1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Irak’ta Selahaddin ve Diyale’de IŞİD’e darbe vuruluyor

Irak’ta Selahaddin ve Diyale’de IŞİD’e darbe vuruluyor

Irak’ta Selahaddin ve Diyale’de IŞİD’e darbe vuruluyor
A+A-

Irak’ın Selahaddin şehir merkezi ile Tikrit ve Beyci ilçesinde IŞİD’e karşı geniş çaplı operasyon başlatıldı.

Irak’ın Selahaddin şehir merkezi ile Tikrit ve Beyci ilçesinde IŞİD’e karşı geniş çaplı operasyon başlatıldı. Operasyonlara Irak ve Amerika uçakları da havadan destek veriyor. Açıklamayı Selahaddin Valisi Raid İbrahim Hamad yaptı.

Askeri komutanlar, Tikrit merkezi ve Beyci’nin IŞİD üyelerinden tamamen arındırılması için operasyona hız verildiğini belirterek operasyonlara havdan uçaklarla destek verildiğini aktardı.

Bu arada İçişleri Bakanlığına bağlı Acil Müdahale güçlerinden yapılan açıklamada Tikrit şehir merkezi ve Beyeci ilçesi arasındaki, uzun zamandan beri IŞİD’in elindeki El Hamra, El Mihazam, El Haccac, El Muaskerat bölgelerinin IŞİD’in elinden geri alındığı duyuruldu. Bölgeyi kurtaran güvenlik güçleri Tikrit şehir merkezine doğru yürümeye başladı. Irak Savunma Bakanlığı Selahaddin ilinde yürütülen operasyonlarda 94 IŞİD militanının öldürüldüğünü açıkladı.

IŞİD BOMBA YÜKLÜ PANZERLE İNTİHAR SALDIRISI DÜZENLEDİ
IŞİD Beyci ilçesine yaklaşan Irak merkezi hükümetine bağlı polis ve askerleri durdurmak amacıyla intihar eylemi düzenledi. Selahaddin Polis Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, bu sabah erken saatlerde Beyci ilçesi yakınında mevzilenen ve aralarında gönüllü askerlerinde bulunduğu emniyet güçleri IŞİD tarafından kullanılan bomba yüklü panzerle hedef alındı. Saldırıda 4 polisin hayatını kaybettiği, Selahaddin Polis Müdürü general Hamad Namis El Cuburi olmak üzere 7 polisin yaralandığı duyuruldu.

DİYALE’DE 30 IŞİD MİLİTANI ÖLDÜRÜLDÜ
Diyale Polis Müdürlüğü IŞİD’e karşı düzenlediği operasyonlarda aralarında örgütün şeriat yargıcı Ebu Aişe’nin de bulunduğu 30 militanın öldürdüğünü açıkladı. Diyale polis müdürü Korgeneral Cemil El-Şammari tarafından yapılan açıklamaya göre; Irak emniyet güçleri ve gönüllü Şii askerler başkent Bağdat’ın 90km kuzey doğusundaki ve Diyale il merkezi Bakuba kentinin 40km kuzeyindeki IŞİD kontrolündeki El Mikdadiye ilçesine bağlı El Tayiha bölgesine geniş kapsamlı bir operasyon başlattı. Savaş uçaklarının da destek verdiği operasyonda 30 militan öldürüldü, ayrıca IŞİD’e ait 5 duşka destekli araç ve bir dizi askeri teçhizat imha edildi. El Şammari öldürülen militanlar arasında örgütün şeriat yargıcı Ebu Aişe lakaplı kişinin de bulunduğunu ifade etti. (AJANSLAR)

A+A-

HABERE YORUM KAT