1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Irak Heyetinden Vali Doğan'a Ziyaret

Irak Heyetinden Vali Doğan'a Ziyaret

Irak Heyetinden Vali Doğana Ziyaret
A+A-

Konya'da bulunan Irak heyeti, Vali Aydın Nezih Doğan'ı ziyaret etti. Kerkük Vilayet Meclisi Başkanı Hasan Turan, Basra Sünni ve Şii Vakıfları Başkanları refakatçileri ile Keldani Kilisesi Basra Bölge

Konya'da bulunan Irak heyeti, Vali Aydın Nezih Doğan'ı ziyaret etti.
Kerkük Vilayet Meclisi Başkanı Hasan Turan, Basra Sünni ve Şii Vakıfları Başkanları refakatçileri ile Keldani Kilisesi Basra Bölgesi Kardinali ve Ayetullah Ali Sistani'nin Basra temsilcilerinden oluşan heyet adına Hasan Turan Valilik Şeref Defterini imzaladı. Vali Aydın Nezih Doğan, Konya'da Şebi-Arus törenlerinde dünyanın çeşitli ülkelerinden insanların olduğunu ifade ederek, "Komşularımız Irak, İran, Afganistan, Pakistan, Tacikistan başta olmak üzere Avrupa ülkelerinden Kosova, dünyanın pek çok farklı ülkesinden insanlar dün Şeb-i Arus'ta bulundular. Şeb-i Arus'u niye önemsiyoruz. Biz biliyoruz ki bugün dünya geçmişte olduğundan daha fazla barışa ihtiyaç duyuyor. Ve Hz. Mevlana bir barış elçisi gibi sanki yüzyıllardır insan oğluna bir takım tavsiyelerde bulunuyor. Bu tavsiyeleri yüksek sesle dile getirebilmek adına Şeb-i Arus bizim için çok önemli. Şüphesiz Hz. Mevlana çok önemli bir mütefekkir olduğu kadar çok önemli bir mutasavvıf. Onun vefatını, Hakk'a yürümesini anmak önemlidir ama burada daha çok üzerinde durmaya çalıştığımız değer Dünya'nın ve insanoğlunun barışa ihtiyaç duyduğu bir zamanda doğru bir sedayı onlara iletebilmek. Tabi bu sesin ne kadar güçlü çıktığı, ne kadar çok yabancı ziyaretçinin varlığıyla ölçülüyor. Siz de bizim bu sesimizi çok yüksek ölçüde duyurdunuz. Sizlere çok teşekkür ediyoruz" dedi.
Kerkük Vilayet Meclisi Başkanı Hasan Turan da, iyi ağırlandıklarını ifade ederek, "Bizi mahcup ettiniz. Heyetteki arkadaşlarla konuştuk. Bunun karşılığını nasıl vereceğiz. Konya heyetini Kerkük'te ağırlasak, neler yapsak ancak borçlarımızı öderiz. Çok samimiydiniz. Kardeş gibi karşılandık. Konya ile Kerkük kardeş şehir ilan edildi. Dün protokol imzalandı, Sayın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun varlığıyla. Her şey için teşekkür ederim" dedi.
Konuşmaların ardından Irak heyeti, Vali Doğan'ı plaket verdi. Vali Doğan da, konuk heyete çeşitli hediyeler verdi.
(AH-FM-ÖZ-Y)

18.12.2012 12:09:21 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT