1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İpekyolu Belediyesi’nde Kadın Müdürlüğü Açıldı

İpekyolu Belediyesi’nde Kadın Müdürlüğü Açıldı

İpekyolu Belediyesi’nde Kadın Müdürlüğü Açıldı
A+A-

İpekyolu Belediyesi’nde yeni kurulan Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü çalışmalarını Demokratik, Ekolojik ve Cinsiyet özgürlükçü paradigma ekseninde yürütecek. Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Ferahat Akın, kadın yaşam merkezleri inşa ederek, kültür, sana

İpekyolu Belediyesi’ne bağlı müdürlükler çalışmalarını sürdürürken öte yandan yeni müdürlükler kurularak kurumsal kimliğini oluşturmaya devam ediyor. Yeni kurulan müdürlükler arasında yerini alan Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, “Demokratik, Ekolojik, Cinsiyet Özgürlükçü” paradigma ekseninde toplumsal cinsiyet sorunlarını çözüm arayacak. Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Ferahat Akın “Toplumu inşa eden kadın bugün tüm değerleri elinden alınmış durumdadır. ” diyen Akın, erkek zihniyetinin ortaya çıkardığı toplumsal sorunların artık çıkmaz hale geldiğine değindi. Akın, “Tek amacımız kadının toplumda hak ettiği yere getirmektir. Çünkü bölgemizde de açık görüldüğü gibi feodal zihniyet kadının tamamen eve haps ederken, kapitalist zihniyet ise kadını meta haline ve köleleştirmiş durumda. Oysa kadın var oluşumuzdan bu yana toplumların şekillenmesinde başat rolü vardır. Bizler, Demokratik, ekolojik, cinsiyet özgürlükçü anlayışla kadına, sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda destek olmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

Yöntemimiz sadece kadını korumak olmayacak

Her gün 3 kadının katledildiği bir ülkede yaşadıklarını aktaran Akın, “Yapacakları çalışmalarla sadece kadını korumayı amaçlamıyoruz. Aynı zamanda toplumun bilinçlenmesi için gerekli çalışmaları da yürüteceğiz.  Bu çerçevede kadınlara yönelik yapacağımız bütün faaliyetlerde karşılaşan her türlü istismarı ve kadına yönelik şiddete karşı duracağız.” Dedi. Akın, kadının ekonomik özgürlüğünü sağlamak için çeşitli çalışmalar yürüteceklerini belirterek, “Kadın sığınma evleri yerine kadın yaşam merkezleri açarak kadının yaşam kalitesini yükseltmeye çalışacağız. Bu merkezlerde çeşitli eğitimlerle kadının ekonomik özgürlüğünü sağlamaya ayını zamanda dil eğitimi, kültürel ve sosyal etkinliklerle öz kimliğine kavuşmasını sağlayacağız” diye konuştu. Akın, İpekyolu Belediyesi’nin 5 yıllık stratejik planlamasında önemli hedefler koyduklarını, hazırladıkları projeleri tek tek hayata geçireceklerini belirti.

A+A-

HABERE YORUM KAT