1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Ipard Programı Tanıtıldı

Ipard Programı Tanıtıldı

Ipard Programı Tanıtıldı
A+A-

Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme İl Koordinatörlüğü tarafından Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) tanıtıldı. Toplantının açılış konuşmasını ya

Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme İl Koordinatörlüğü tarafından Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) tanıtıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, "Çağdaş ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşma konusunda Avrupa Birliği'ne üye olmanın en büyük merhale olduğunu düşünen ülkemiz, uzun süren bir bekleyişten sonra 3 Ekim 2005 yılından itibaren Avrupa Birliği ile müzakere sürecine başladı. Bu sürecin başlaması ile birlikte Avrupa Birliği müktesebatına uyum çerçevesinde fasıllar açıldı ve katılım öncesi yardım aracı olarak (IPA) bileşenleri belirlendi. Bu fasılların 11'ncisi olan Tarım ve Kırsal Kalkınma Faslının gereği olarak da Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu kuruldu. IPARD programı çerçevesinde belirli kriterlerle seçilen 42 ilden birisi de Çanakkale oldu. Çanakkale'nin bu desteklerden en fazla seviyede faydalanması için kamu kurumları, meslek odaları, STK'lar ve yerel medya olmak üzere tüm halkımıza ve tüm ilgili kuruluşlara büyük iş düşmektedir. Kalkınan ve modern bir Çanakkale kurma yolunda atılacak adımlara destek olacak tüm kişi ve kurumlara şimdiden teşekkür ederim" dedi.
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Akkuş, "Tarım sektörü, dünyada olduğu gibi Türkiye ve AB ülkelerinin de birçoğunda, nüfusun gıda ihtiyacını karşılaması, tarıma dayalı sanayinin hammadde kaynağını oluşturması, belli bir kesime istihdam imkan sağlaması, dışa bağımlılığın önlenmesi ve ödemeler dengesi üzerinde önemli etkilerinin olması gibi sebeplerle, ekonomide stratejik rolünü korumayı sürdürüyor. İlimizde 2012 yılında IPARD kapsamına alınmış, alt tedbirler belirlenmiş ve yatırımcılar için çağrıya çıkılmıştır. 2012 yılında kurulan Kırsal Kalkınma Kurumu Çanakkale İl Koordinatörlüğü ve İl Müdürlüğümüz işbirliği ile IPARD yatırım programlarının tanıtılması için birtakım tanıtım toplantılar yapıldı. Bu toplantı ile sektörün tüm bileşenleri buluştu. Burada amacımız, IPARD Hibe Desteklerinden sektörü oluşturan, gerçek kişilerin, şirketlerin ve tarımla ilgili üretici örgütlerinin faydalanmasıdır" diye konuştu.
(GD-MŞ)

06.02.2013 11:02:07 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT