1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İnterneti en iyi Kürtler kullanıyor

İnterneti en iyi Kürtler kullanıyor

İnterneti en iyi Kürtler kullanıyor
A+A-

Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi\'nden Yrd. Doç. Dr. Burçe Çelik interneti en iyi Kürtlerin kullandığını söyledi.

Türkiye'de yeni medyanın kullanımı, internet özgürlüğü ve Türklerin teknolojiyle imtihanını AKŞAM Gazetesi'ne değerlendiren Dr. Burçe Çelik interneti en iyi Kürtlerin kullandığını söyledi. 

Şenay Yıldız'ın sorularını yanıtlayan Çelik, "Kürtlerin interneti en iyi kullanan gruplardan olduğunu söylediniz. Neden?" sorusuna şu yanıtı verdi:

Yeni medya dünyanın her yerinde muhalefet etmek isteyen gruplar tarafından daha etkin ve yoğun kullanılıyor. Çünkü görece olarak daha özgür olduğunuz bir ortam var ve burada bilgi çabuk yayılıyor. 
"Kürtler interneti nasıl kullanıyor?" diye bir araştırma yaptığım için gözlemim böyle ama sayısal olarak destekleyemem.

Politik Kürtler 90'ların sonundan itibaren interaktif tabanlı teknolojileri etkin şekilde kullanmaya başlamışlar. O dönem Türk-Kürt ilişkileri bakımından oldukça sert bir dönem. Ancak özellikle 2000'lerin başından itibaren politik Kürtler yerine daha sıradan kullanıcının, gençlerin kullandığını görüyoruz. Onlar hem dogmatik, milliyetçi Kürt söyleminden kurtulmaya; hem de asimile olmamaya çalışıyorlar. Yani "Ne olursa olsun, hayatını vermeye hazırsın" yaklaşımını benimsemeyen ama asimileymiş gibi de görünmek istemeyen daha eğitimli, şehirlerde yaşayan, ailesinde Kürtçe konuşma deneyimi geliştirmiş insanlar bunlar ve buna modern Kürdi perspektif diyorlar.

Yani salt politik değil; modern dünyanın el verdiği ölçüde kendi kimliklerini ortaya koymaya çalışan, estetikle, sinemayla, müzikle de bunu yansıtan Kürtler. Mesela Ekşi Sözlük'ün, Zaytung'un Kürtçesini kurmuşlar ve bunları da modern kürdi perspektifin parçası gibi görüyorlar. Herkesin internetteki Kürt oluşumlarına bakması, incelemesi lazım. Bu aynı zamanda diyalog kurma, sivilleşme çabasıdır da. Yani yıkma yakma değil; başka derdi olduğunun göstergesidir. Bunlar siyaseten tam olarak temsil edilemeyen kişiler.

yüksekovahaber

A+A-

HABERE YORUM KAT