1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İngiltere'de At Eti Skandalı

İngiltere'de At Eti Skandalı

İngilterede At Eti Skandalı
A+A-

İngiltere'de yaşanan at eti skandalı sonrası polisin ülkedeki kasaplara ve et fabrikalarına yönelik operasyonları sürerken bugün iki noktaya operasyon düzenlendi. Daha önce Tesco firmasının düşük mal

İngiltere'de yaşanan at eti skandalı sonrası polisin ülkedeki kasaplara ve et fabrikalarına yönelik operasyonları sürerken bugün iki noktaya operasyon düzenlendi. Daha önce Tesco firmasının düşük maliyetli sığır lazanyalarında yapılan DNA testleri sonucu yüzde 60 oranında at eti olduğu belirlenmişti. Yetkililer at etinin insan sağlığı açısından herhangi bir problem oluşturmayacağı fakat sağlıksız ortamlarda kesilen hayvanların ve hijyenik olmayan şekilde yapılan ambalajlamaların sağlık açısından tehdit oluşturabileceğini açıkladı. Çevre Bakanı Owen Patterson, yaptığı açıklamada, yaşanan krizin sorumlusu olarak hükümetin gösterilmemesi gerektiğini belirterek suçu Tescos ve Burger King firmalarına attı. Patterson ayrıca, yaşanan bu olayda ana sorumluluğun üretici firmalara ait olduğunu belirterek "Bu firmaların ülkede gıda zincirinin güvenirliğini sağlamak için gerekli tüm tedbirleri almaları gerekirdi" dedi. Yaşanan skandalın büyümesi sonucu İngiltere Gıda Standartları Kurumu'ndan yapılan açıklamada, "Bu konuda gayet acımasız davranacağız ve sorun çözülünceye kadar elimizden gelen her şeyi yapacağız" denildi.
Geçen haftalarda İngiltere'nin önemli süpermarket zinciri olan Tesco'nun sattığı hamburgerlerde at eti çıkması sonucu ülkede büyük bir skandal patlak verdi. İrlanda Gıda Güvenliği Kurumu yaptığı denetimlerde ürünlerde at ve domuz etine rastlandığını açıklamıştı.
(ES-HO-Y)

13.02.2013 12:43:28 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT