1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İngiliz Basını Cihatçılar Araştırılıyor - Cihatçılar Kimdir?

İngiliz Basını Cihatçılar Araştırılıyor - Cihatçılar Kimdir?

İngiliz Basını Cihatçılar Araştırılıyor - Cihatçılar Kimdir?
A+A-

Aşırı dinci İngiliz savaşçıların 'There Is No Life Without Jihad' adı verilen terör videosu internette yayınlandığından bu yana İngiliz basını IŞİD ile birlikte hareket eden Müslüman İngiliz ve Avusturalyalı militanları araştırmaya başladı.

İngiliz Daily Mirror gazetesi Suriye’de IŞİD ile birlikte çalışan İngiliz Cihatçılar’ı, manşete taşıdı.

Aşırı dinci İngiliz savaşçıların 'There Is No Life Without Jihad' (Cihadsız Hayat Yok) adı verilen terör videosu internette yayınlandığından bu yana İngiliz basını IŞİD ile birlikte hareket eden Müslüman İngiliz ve Avusturalyalı militanları araştırmaya başladı. Daily Mirror, video filmde görülen 3 İngilizin terör yetiştiricilerinden birisinini Cardiff’de okuyan tıp öğrencisi olduğunu yazdı. Manşette fotoğrafıyayınlanan 3 İngiliz Cihatçıdan ortada oturup mesaj veren 20 yaşındaki Nasser Muthana, Cardiff öğrencisi. Sağdaki Abu Bara Al Hindi Batı’daki depresyondan bahsediyor. Soldaki militanın kendini Abu Dujana Al Hindi diye tanıttığı ifade edildi. Videoda konuşan Avusturalyalı militanın ismi ise Abu Yahya Ash Shami.

CİHAT İÇİN SAVAŞMAYA GİTTİLER
Nasser Muthana verdiği mesajda tüm Müslümanları radikal savaşçılara katılmaya davet ediyor. Oğlunun İngiliz Müslümanları Cihat’a çağırdığı 13 dakikalık filmi internette izleyen elektrik mühendisi babası, 57 yaşındaki Ahmed Muthana’nın ve eşinin çok üzüldüğü belirtildi. Tıp öğrencisi Nasser’in ve 17 yaşındaki kardeşi Aseel’in Suriye’ye Cihat için savaşmaya gittikleri bildirildi.

Oğlunun okumak için evinden ayrıldığını söyleyen Ahmed Muthana “Çok üzgünüm. Video filmi izleyince mahvolduk. Geri dönmelerini umuyorum. Yanlış ellerdeler. Niye bunları yaptıklarını anlamıyorum.” diye dert yandı.dha

A+A-

HABERE YORUM KAT