1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İnegöl Kaymakamlığı'ndan "kardeş Aile" Projesi

İnegöl Kaymakamlığı'ndan "kardeş Aile" Projesi

İnegöl Kaymakamlığından kardeş Aile Projesi
A+A-

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, kaymakamlık tarafından "kardeş aile" projesi başlatıldı. Sinanbey ve Süleymaniye mahallerinde 2 aileyi ziyaret ederek Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma Vakfı vasıtasıyla aile

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, kaymakamlık tarafından "kardeş aile" projesi başlatıldı.
Sinanbey ve Süleymaniye mahallerinde 2 aileyi ziyaret ederek Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma Vakfı vasıtasıyla ailelere yardım yapan Kaymakam Aziz İnci, İnegöllü hayırseverleri bu projeye destek vermeye davet etti. İnci, "İlçemizde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan yardım alan, aynı şekilde belediyemizin ve bazı meslek kuruluşlarımızın, derneklerimizin, hayırseverlerin kendilerine destek verdiği aileler var. Bu insanların birçoğunun sosyal güvencesi yok. Kaldı ki, sosyal güvenceye tabi olduğunu bildiğimiz bazı insanların da desteğe ihtiyacı var. Mesela eşi vefat etmiş bir kadın, diyelim ki 400 lira SGK'dan maaş alıyor. 2 tane de çocuğu var. 2'si de 150'şer lira alıyor. Ailenin toplam geliri 700 lira. Bu insan kirada, yakacak ihtiyacı var. Yiyecek ve giyecek ihtiyacı var. Bu insanların, bu ailelerin bir kısmında öğrenciler var. Liseye, üniversiteye, ilkokula giden öğrenciler var. Bütün bunları düşündüğümüzde, sosyal güvenlik kapsamında diye düşündüğümüz insanların birçoğunun da desteğe ihtiyaçları olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Kaldı ki, bizim asıl kitlemiz, hiç bir sosyal güvencesi olmayan insanlar. Biz bu insanların binlercesine yardım ediyoruz. Bunların arasında yatalak hastası, felçlisi var. Bu insanların önemli bir kısmı uzak yerlerden buraya gelen insanlar. Biz bunlara kömür, kira, nakdi yardım yapıyoruz. Biz ayrıca giyecek yardımı yapmıyoruz. Nakit para vermeye çalışıyoruz. Giyecek ya da diğer yardımları nadiren yapıyoruz. Daha çok sağlık yardımı ve geçim yardımı yapıyoruz. Geçen ay sivil toplum kuruluşlarımızla ve hayırseverlerimize de çağrı yaparak, İnegöl olarak bu insanlara yardım elini uzatmamız gerektiğini ifade etmiştim" dedi.
HAYIRSEVERLERE ÇAĞRI
İnegöl'ün aslında hayırseverliğiyle temayüz etmiş bir yer olduğunu belirten İnci, "Biliyorum, pek çok sivil toplum kuruluşumuz, meslek kuruluşumuz, derneklerimiz, hayırseverlerimiz çeşitli şekillerde insanlara yardım yapıyor. Hatta bizim yardımlarımız, dünyanın birçok ülkesine kadar gidiyor. Uzak diyarlara yardım yaparken, ya da insanlarımızın gördüklerine bildiklerine yardım yaparken, bilmedikleri, görmedikleri ama çok yakınınızda insanların da olduğunu unutmamız gerekiyor. İşte biz mümkün olduğu kadar bu yakınımızdaki, mahallemizdeki, semtimizdeki, şehrimizdeki insanlardan söz ediyoruz. Sadece nakdi yardım yapmakla, yiyecek vermekle, giyecek vermekle olmuyor. Bu insanları ziyaret edelim. 'Kardeş aile' edinelim. Bu insanları bayramda, seyranda ziyaret edelim. Çünkü, bu insanların bir kısmının ziyaretçisi yok. O evlerde eğer çocuklar varsa, başını okşayalım. Bir çikolatayla, sakızla ya da küçük bir hediyeyle onların gönlünü alalım. Bu insanlara moral verelim. Bu toplumun bir parçası olduklarını, bu memleketin bir parçası olduklarını hissettirelim" şeklinde konuştu.
(SB-MŞ)

16.01.2013 13:04:57 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT