1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İncirlik Üssü ABD'ye açılıyor mu?

İncirlik Üssü ABD'ye açılıyor mu?

İncirlik Üssü ABD'ye açılıyor mu?
A+A-

ABD ve koalisyon güçleri IŞİD'e karşı İncirlik hava üssünü kullanacak. ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan açıklamada Türkiye'nin, aralarında İncirlik'in de bulunduğu bazı üslerin ABD liderliğindeki koalisyonun kullanmasını kabul ettiği b

ABD Savunma Bakanlığı yetkililerine göre, Türkiye, aralarında İncirlik'teki NATOÜssü'nün de bulunduğu bazı üslerin, Irak ve Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı oluşturulan ABD liderliğindeki koalisyonun kullanmasını kabul etti.

ABD ÜSLERLERİN KULLANILMASINI TALEP ETMİŞTİ

Hürriyet'in haberine göre, AP'ye konuşan ve adları açıklanmayan ABD'li yetkililer, "İncirlik anlaşmanın parçasıydı" derken, diğer üslerin hangileri olduğuna dair bilgi vermediler. Geçtiğimiz hafta Ankara'yı ziyaret eden ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD karşıtı koalisyonun koordinatörlüğüne getirdiği emekli Orgeneral John Allen ve yardımcısı Brett McGurk'ün İncirlik'in yanı sıra Diyarbakır ile Batman veya Malatya-Erhaç'taki üslerin koalisyon tarafından kullanılmasını talep ettikleri iddia edilmişti. Öte yandan BaşbakanAhmet Davutoğlu da Star gazetesine yaptığı açıklamalarda, Türkiye'nin hâlihazırdaİncirlik'ten Irak'a yönelik keşif uçuşlarına izin verdiğini ancak kapsamlı bir harekât içinSuriye'de uçuşa yasak bölge ve tampon bölge uygulanmasını istediklerini söylemişti.Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice da dün NBC'ye yaptığı açıklamada,Türkiye'nin yabancı savaşçıların geçişini engelleyerek koalisyona yardım edebileceğini söyledi.

Habere ilişkin Türkiye'den henüz bir doğrulama veya açıklama yapılmadı.

A+A-

HABERE YORUM KAT