1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İMO'dan Deprem Sergisi

İMO'dan Deprem Sergisi

İMO'dan Deprem Sergisi
A+A-

Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Van Şube Başkanlığı tarafından deprem sergisi açıldı.


Sanat Sokağı’nda açılan deprem sergisinde bir basın açıklaması yapan İMO Van Şube Başkanı Kamuran Turgut, deprem konulu serginin Van dışında, doğunun bir çok ilinde de düzenlendiğini belirterek, amaçlarının deprem gerçeğini ve tehlikesini unutturmamak olduğunu söyledi. 17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen Gölcük depreminin yıl dönümü nedeniyle İzmit’e gideceklerini ifade eden Turgut, 1999 Marmara, 2011 Van depremi ve irili-ufaklı yer hareketleri, depremi toplumsal travma haline getirdiğini dile getirdi. Toplumsal travmayı atlatmak ancak güvenli ve sağlıklı yapı üretimini sağlamakla başarılacağını vurgulayan Turgut, “Deprem ülkemizin bir gerçeğidir. Bu gerçek aynı zamanda kaçak ve sağlıksız yapılaşmaya ve mühendislik hizmeti almadan gerçekleştirilen yapı üretimi sorununa işaret etmektedir. Van depremi, Marmara depreminden yeterince ders alınmadığını açığa çıkarttı. Korkarız ki Van depreminden alınmayan dersler de bir başka depremde karşımıza çıkacaktır” dedi.

Son yüzyılda Anadolu coğrafyasında meydana gelen depremlerde yüz bini aşkın insanın hayatını kaybettiğinin altını çizen Turgut, “İnşaat mühendisliği, her zeminde ve her şart altında güvenli ve sağlıklı yapı üretimini gerçekleştirmenin biricik yoludur. Deprem tehlikesi, yapı üretiminde köklü değişiklikler yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Oysa siyasi iktidarın bu yöndeki değişiklikleri, Türkiye’nin bir deprem bölgesi olduğu gerçeğini göz ardı etmekte, aksine mühendislik mesleğinin önemini azaltmaktadır. Yapı üretim süreci yapılan son değişikliklerle meslek odalarının devre dışı bırakılmasıyla birlikte denetimsizliği ihmal edilmiştir. Meslek odalarını devre dışı bırakmak güvenli yapı üretimini engelleyecek sonuçlar doğurmaktadır” şeklinde konuştu.

Yapılan basın açıklaması deprem konulu serginin gezilmesi ile son buldu.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT