1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İlkokul Öğrencileri Cinsel İlişkiye Girdi, Ülke Karıştı!

İlkokul Öğrencileri Cinsel İlişkiye Girdi, Ülke Karıştı!

İlkokul Öğrencileri Cinsel İlişkiye Girdi, Ülke Karıştı!
A+A-

Bosna'da ilkokul öğrencileri gittikleri 5 günlük geziden hamile olarak döndü iddiası Hersek'i karıştırdı. Cinsel ilişkiye girme yaşının 13-14'e kadar düştüğü ülkede halk gelecekten endişe ediyor.

Bosna Hersek yedi ilkokul öğrencisinin hamile bırakıldığı iddialarıyla çalkalanıyor. 

Sırp Cumhuriyeti Üreme Sağlığı Ulusal Koordinatörü Nenad Babic'in açıkladığı durum, Bosna Hersek 'te gittikçe büyüyen 'erken yaşta cinsel ilişki' sorununu da tartışmaya açtı. Babic, cinsel ilişkiye giyme yaşının 13-14'e kadar düştüğünü söyledi. Babic, bu durumdan ebeveynlerin ihmali kadar okullarda verilen cinsellik eğitimini de sorumlu tuttu. 

Hürriyet 'te yer alan habere göre, Babic, erken yaşta cinsel ilişkinin kısırlık, cinsel hastalıklar, düşük ve erken doğum gibi pek çok soruna yol açtığına dikkat çekti ve "Sırp Cumhuriyeti'nde kısırlık oranı yüzde 15 ile 18 arasında değişiyor, düşüklerin oranı yüzde 15, erken doğumlar ise yüzde 5 ile 10 arasında değişiyor" dedi.

bosna hersek hamile öğrenciler

'ÇOCUKLARA YETERİNCE SAĞLIK EĞİTİMİ VERİLMİYOR'
Saraybosna Üniversitesi Klinik Merkezi'ne göre sadece geçtiğimiz yıl 18 yaşından küçük 31 kişi doğum yaptı, bunların dördü 15 yaşındaydı, 10'u 16 yaşındaydı, geri kalan 17'si de 17 yaşındaydı. 

Saraybosnalı bir jinekolog olan Senad Mehmedbasic de 13 veya 16 yaşındaki bir kız çocuğunun cinsel ilişkiye girmesinin "berbat bir durum olduğunu ancak maalesef bu durumla sık sık karşılaşıldığını" belirtti. Mehmedbasic, "Çocuklara yeterince sağlık eğitimi verilmediği ortada. Bu yüzden sonuçlarını bilmeden böyle şeylere yöneliyorlar" dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT