1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İlk İşi Köyüne Camii Projesi Hazırlamak Oldu

İlk İşi Köyüne Camii Projesi Hazırlamak Oldu

İlk İşi Köyüne Camii Projesi Hazırlamak Oldu
A+A-

Van’ın Çaldıran ilçesi Kuskunkuran köyünde ikamet eden 23 yaşındaki Kıyasettin Çoban, inşaat mühendisliği kazanınca ilk icraatı köyüne camii projesi hazırlamak oldu.

Çaldıran ilçesine bağlı 200 haneli ve bin 300 nüfuslu Kuskunkıran köyünde ikamet eden Kıyasettin Çoban (23), 4 yıl önce girdiği üniversite sınavından Şırnak Ünüversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesini İnşaat Mühendisliği Bölümünü kazandı. 4 sınıfta okuyan Çoban, ilk işini hizmet olarak kabul edip kendi köyüne camii projesi hazırlamaya karar verdi. Köyde ilk olarak bir mühendisin çıkacağına sevinen köy sakinlerinin mutluluğunu paylaşmak isteyen Çoban, köyde derme çatma olan camiinin yerine güzel bir cami projesi hazırlamaya karar verdi.

Çoban, köylülerle görüşmeden 400 metrekare üzerinde zemin katın taziye evi olarak kullanılmak üzere bir minaresi olan ve bin kişinin aynı anda ibadet yapabileceği bir camii projesi hazırlayıp köyüne döndü. Burada cami ile ilgili ilk önce ilçe Camii Yapma Yaşatma Derneği Başkanı Kamil Tan’la ardından da köy muhtarı ve ihtiyar heyetiyle görüşen Çoban, projeyi köylülerine sundu. Köylüler şaşkınlık ve sevinç içinde hemen hazırlıklara başlayarak imece usulü köy camisini yapmaya karar verdi. Kısa sürede hazırlıklarını tamamlayan köylüler, cami inşaatının temel atma töreni gerçekleştirildi. Okunan Mevlid-i Şerif ve dualar eşliğinde köy imamı Selahattin Arslan ve köylüler tarafından kurdele kesilerek caminin temelini attılar.
 

Caminin 800 bin liraya mal olması ve 2 yılda ibadete açılması bekleniyor.

A+A-

HABERE YORUM KAT