1. HABERLER

  2. İlgisizlik Gençleri 'sanal Dünya'ya İtiyor

İlgisizlik Gençleri 'sanal Dünya'ya İtiyor

İlgisizlik Gençleri sanal Dünyaya İtiyor
A+A-

Aile ve Evlilik Terapisti Dr. Obengül Ejder, bireysel veya aile ilişkilerindeki sorunlar başta olmak üzere kimlik arayışı, başarısız olma korkusu ve arkadaş ilişkilerindeki güvensizliğin gençleri sana

Aile ve Evlilik Terapisti Dr. Obengül Ejder, bireysel veya aile ilişkilerindeki sorunlar başta olmak üzere kimlik arayışı, başarısız olma korkusu ve arkadaş ilişkilerindeki güvensizliğin gençleri sanal dünyaya çektiğini söyledi.
Optimum Outlet Adana AVM'nin 'Mutlu Aile Mutlu Çocuk' sloganı ile hayata geçirdiği 'Anne Baba Destek Programı'nın 7.'sinde Dr. Obengül Ejder tarafından ebeveynlere 'Bağımlılıklarımızdan Nasıl Kurtuluruz?' konu başlığı altında bilgiler verildi. Ejder, televizyon karşısında olduğu gibi bilgisayar başında da fazla vakit geçiren çocuk ve gençlerin 'internet bağımlısı' olabileceğini belirterek, internet bağımlılığının da herhangi bir bağımlılıktan farksız olduğunu vurguladı. Ejder, bağımlılığın nedenlerinin mutlaka araştırılması gerektiğinin altını çizerek, bu durumun tehlikeli olabileceği uyarısında bulundu. Bireysel veya aile içi ilişkilerdeki sorunların, kimlik arayışının, başarısız olma korkusunun ve arkadaş ilişkilerinde güvensizliğin gençleri sanal dünyaya çekebildiğini anlatan Ejder, anne ve babalara çocuklarının internet kullanımı konusunda tavsiyelerde bulundu. Ejder, "Çocuklarınızın ödevleri dışında günde 1.5 saatten fazla internet başında vakit geçirmelerine izin vermeyin. Bilgisayarı ev içinde ortak kullanım alanlarına taşıyın" dedi.
Bilgisayarlarda çocuk ve gençler için mutlaka 'filtreleme programları' konulması, bunun yanında aile içi ilişkilerin geliştirilmesi, anne ve babaların çocukları ile daha fazla zaman geçirerek, onlarla ilgilenmesi çağrısında bulunan Ejder, ebeveynlerin onları en az bir spor ya da sanat dalına yönlendirmelerini istedi. Ejder, böylece çocuklarının gerçek bir sosyal dünyayla meşgul olacaklarını ifade etti.
Gençlerin derslerine ve diğer sorumluluklarına öncelik tanınmasının sağlanması konusunda ailelerin yönlendirilmesi gerektiğini anlatan Obengül Ejder, gerekirse bir uzman yardımı alınabileceğini belirtti. Ailelerin bilgisayar kullanımını mutlaka denetlemesi gerektiğini kaydeden Ejder, internet kullanımını da sorunlu internet kullanımı, aşırı internet kullanımı ve bağımlılık olarak üçe ayırarak, bu konuda katılımcılara bilgi verdi. Bir çocuğun sosyal fonksiyonlarına bakılarak, onun nasıl bir internet kullanıcısı olduğunun belirlenebileceğini ifade eden Ejder, bu durumun farkına varan ebeveynlerin çocukları ile çatışmaya girmesinin çözüm getirmeyeceğini söyledi.
(ADN-CC-Y)

21.01.2013 10:57:26 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT