1. HABERLER

  2. YEREL

  3. İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı

İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı

İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı
A+A-

Kilis İl Koordinasyon Kurulu toplantısı, Kilis Valisi Süleyman Tapsız başkanlığında yapıldı. Kamu kuruluşlarının yatırımlarının izlenmesi, çalışmalarının koordine edilmesi, il düzeyindeki yatırımla

Kilis İl Koordinasyon Kurulu toplantısı, Kilis Valisi Süleyman Tapsız başkanlığında yapıldı.
Kamu kuruluşlarının yatırımlarının izlenmesi, çalışmalarının koordine edilmesi, il düzeyindeki yatırımların daha etkin bir şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla düzenlenen Kilis İl Koordinasyon Kurulu 2013 yılı 1'inci dönem toplantısı, İl Özel İdaresi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.
Toplantıya Vali Süleyman Tapsız, Belediye Başkanı Mehmet Abdi Bulut, resmi kurumların bölge müdürleri, ilçe kaymakamları, daire amir ve müdürleri ile yatırımcı kuruluşlar katıldı. Vali Tapsız, yılın ilk koordinasyon kurulu toplantısı olduğunu, bu nedenle 2013 yılı yatırım programının henüz netleşmediğini söyledi. Vali Tapsız, Kilis'te uygulanmakta olan toplam kamu yatırımcı kuruluş proje sayısının 293 olduğunu, bu projelerin 135'inin Genel İdare bütçesi kapsamındaki kuruluşlarca, 158'inin mahalli idare kuruluşlarınca yürütüldüğünü belirtti. Vali Tapsız, "Projelerin bedelleri toplamı 538 milyon TL, 2012 yılı ödenekleri toplamı 150 milyon TL, dönem sonuna kadar yapılan harcamalar ise 58 milyon TL'dir. Projelerin başlangıcından günümüze nakdi gerçekleşme oranı ise yüzde 30 seviyesindedir. Yatırımların sektörler itibariyle dağılımı incelendiğinde projelerin tarım, ormancılık, hizmet, ulaştırma, eğitim, sağlık, spor, kültür-turizm, sanayi, enerji ve maden sektörlerinde yürütüldükleri görülmektedir. Söz konusu sektörlerden 'ulaştırma' sektörü 7 proje ve 256 milyon TL proje bedeli; eğitim sektörü 36 proje ve 94 milyon TL proje bedeli; hizmet sektörü 8 proje ve 35 milyon TL proje bedeli; tarım sektörü 31 proje ve 15 milyon TL proje bedeli ile ilimizin yatırım tutarı bakımından başlıca sektörleri olarak sıralanmaktadır. Genel İdare bütçesi kapsamında gerçekleştirilen 135 adet projenin ilçelere göre dağılımı incelendiğinde bu projelerin 122 tanesinin merkez ilçede, 10 tanesinin Musabeyli ilçesinde, 1 tanesinin Elbeyli ilçesinde ve 1 tanesinin de Polateli ilçesinde uygulandığı görülmektedir. Yatırım projelerinin mahalli idare kuruluşlarına göre dağılımı incelendiğinde İl Özel İdaresi'nce 141, Kilis Belediyesi'nce 16, Yavuzlu Belediyesi'nce 1 olmak üzere toplam 158 adet projenin yürütüldüğü görülmekte olup, bu projelerin bedelleri toplamı 46 milyon TL, 2012 yılı ödenekleri toplamı 42 milyon TL, projelerin başlangıcından bugüne nakdi gerçekleşme seviyesi ise yüzde 31 seviyesindedir. İlimizde genel bütçeli kamu kuruluşlarınca yürütülen 135 projenin 51'i tamamlanmış, 46'sı devam etmekte, 9'u ihale aşamasında olup, 29'ine henüz başlanılmamıştır. Mahalli idare kuruluşlarına ait toplam 158 projenin ise 19'u tamamlanmış, 10'u devam etmekte, 1'i ihale aşamasında olup, 128'i henüz başlanılmamıştır" dedi.
(MAD-MAD-Y)

29.01.2013 15:04:25 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT