1. HABERLER

  2. YEREL

  3. İl Genel Meclisi Üyesi Çetin, Hayvancılığın Sorunlarını Gündeme Taşıdı

İl Genel Meclisi Üyesi Çetin, Hayvancılığın Sorunlarını Gündeme Taşıdı

İl Genel Meclisi Üyesi Çetin, Hayvancılığın Sorunlarını Gündeme Taşıdı
A+A-

Aydın İl Genel Meclisi Fahri Çetin, artan maliyetler ile süt ve etin para etmemesi sonucu hayvancılık sektörünün zor durumda olduğunu iddia etti. Hayvancılık sektörünün içinde bulunduğu durumu raka

Aydın İl Genel Meclisi Fahri Çetin, artan maliyetler ile süt ve etin para etmemesi sonucu hayvancılık sektörünün zor durumda olduğunu iddia etti.
Hayvancılık sektörünün içinde bulunduğu durumu rakamsal örneklerle anlatmaya çalışan Aydın İl Genel Meclisi Fahri Çetin, "Şu an itibarı ile Aydın ilimizde bir adet ineğin parasal değeri 2 bin TL ile 2 bin 500 TL arasındadır. Bu ineği bakım giderleri ve getirisine baktığımızda ise 1 inek haftada bir çuval yem yer yani 50 kilogram yem tüketiyor. 1 çuval yem hemen hemen 50 TL'dir. 52 haftada 50 TL'den eder 2 bin 600 TL. Gelelim saman ve silaj giderine. Bir inek günde 10 kilogram saman yer. Samanın kilosu bugün 1 TL'dir. Günde 10 TL ve 365 günde 3 bin 650 TL eder. Bir inek günde 10 kilogram slaj yer, slajın kilosu 0.15 Kuruştur. Günde eder 1.50 Tl, yılda eder ortalama 500 TL. Hayvanın yılda içeceği suyu, bakım ücretini, veterinerlik giderlerini hiç hesaba katmayalım. Maliyet daha da yükselmesin. Giderler toplamı etti 6 bin 750 TL. Şimdide bir ineğin getirisine bakalım. Bir inek günde ortalama 20 kilogram süt verir ve ortalama 6 ay kadar bir süre bunu devam ettirir. Yılda süt verimi toplam 3 bin 600 litredir. Günümüzde süt litre fiyatı desteği ile birlikte ortalama 0.80 Kuruştur ve 2 bin 880 Tl eder. Bir inekten alabilecek olduğumuz yavruyu da getiriler içine koyalım. Bu yavruyu da bin TL sattığını düşünelim. Ancak yavrunun tohumlamadan doğuma kadarki giderleri ile veteriner hizmetlerini yine hesaba koymayalım ki gider yükselmesin. Aradaki getiri ve götürüsü fiyat farkı zarar olarak 2 bin 870 TL'dir" dedi.
Hayvancılık sektörünün durumunun bu tablo ile çok iyi anlaşılabileceğini savunan Çetin, "Bu hesaplama meydanda iken besicinin durumunun iyi olduğunu söylemek en büyük yalandır. Besicilik ile geçimini sağlayan halkımızın Allah yardımcıları olsun. Kimsenin lafına inanmasınlar. Hesap meydanda, zararın neresinden dönerseniz kardır. Satın ineğinizi hiç olmazsa 2 bin 500 TL'niz cebinizde size zarar vermez" diye konuştu.
(MB-İK)

28.01.2013 10:42:59 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT