1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İki Köpek Bir Batında 22 Yavru Dünyaya Getirdi

İki Köpek Bir Batında 22 Yavru Dünyaya Getirdi

İki Köpek Bir Batında 22 Yavru Dünyaya Getirdi
A+A-

Konya'nın Beyşehir ilçesinde koyun sürülerini koruyan biri Kangal diğeri Çoban köpeğinin bir batında 22 yavrusu oldu. İki köpekten dünyaya gelen 22 yavrudan ancak 10'nu yaşatılabildi. Beyşehir'e ba

Konya'nın Beyşehir ilçesinde koyun sürülerini koruyan biri Kangal diğeri Çoban köpeğinin bir batında 22 yavrusu oldu. İki köpekten dünyaya gelen 22 yavrudan ancak 10'nu yaşatılabildi.
Beyşehir'e bağlı Gönen köyünde bulunan bir koyun çiftliğinde sürüleri korumakla görevli 'Akkız' adlı Çoban köpeği bir batında 10, 'Çapar' adlı Kangal köpeği de 12 yavru dünyaya getirdi. Dünyaya gözlerini açan 22 yavrudan ancak 10'u yaşatılabildi. Gönen Köyü Muhtarı Mehmet Ali Gökler yaptığı açıklamada, köy muhtarlığına ait çiftlikte sürüleri korumakla görevli 2 köpeğin bir batında toplam 22 yavru dünyaya getirdiğini belirtti. 1,5 aylık olan ve 10 tane yavruya annelik yapan Akkız adlı Çoban köpeğinin, 6 yavrusunun yaşatılabildiğini ifade eden Gökler, Çapar adlı kangalın ise doğumdan sonra 8' yavrusunu kaybettiklerini sadece 4'ünün yaşamını devam ettirebildiğini kaydetti. Çiftliğin neşe kaynağı ve ilgi odağı haline gelen toplam 10 yavruyu yaşatabilmek için özel ilgi gösterdiklerini belirten Gökler, "10 tane yavru doğuran anne Akkız, bu yıl başında da 11 yavru dünyaya getirmişti. Aynı anne aynı yıl içerisinde ikinci kez doğum yaptı ve bu defa da 6'sı yaşayan 10 yavru dünyaya getirdi. 1,5 aylık olan yavrular halen anne sütüyle besleniyor ve çiftlikteki kuzuların arasında büyüyor. Diğer yavrularla birlikte 8-10 aylık olunca sürülerle birlikte bekçilik için antrenmanlara katılacaklar ve daha sonraki günlerde ise iyi bir çoban köpeği olacaklarına inanıyorum. Bu yavrulardan civar köylerde hayvancılıkla uğraşan dostlarımız da istiyor. Kendimize ayırdıklarımızın dışında onlara da destek olmak amacıyla veriyoruz. Sevimlilikleriyle çiftliğimizin neşe kaynağı haline geldiler" diye konuştu.
(ARÖ-AH-ÖZ-Y)

12.12.2012 12:04:36 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT