1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İhracat geriledi

İhracat geriledi

İhracat geriledi
A+A-

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, yılın ilk 6 ayında ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,8 düşerek 70 milyar 654 milyon dolar oldu.

 Haziran ayında ise ihracat yüzde 1,8 artışla 11 milyar 865 milyon dolara çıktı.İhracat haziran ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 artışla 11,87 milyar dolar oldu.

Sektör bazında en fazla ihracat yine otomotiv sektöründe görüldü. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre yılın ilk yarısında ise ihracat yüzde 3,8 düşüşle 70,65 milyar dolara geriledi. Son 12 aylık ihracat da yüzde 6,6 azalışla 141,64 milyar dolar olarak gerçekleşti.

TİM verilerine göre, haziranda sanayi sektörleri içerisinde en fazla ihracatı geçen yıl aynı döneme göre yüzde 8,2 büyüme ve 2,13 milyar dolar ile otomotiv endüstrisi gerçekleştirdi. Bu sektörü yüzde 5,2 artış ve 1,53 milyar dolar ile hazırgiyim ve konfeksiyon izledi. Haziran ayında en fazla ihracat artışını sanayi ürünlerinde yüzde 9,5 artış ile çelik, tarım ürünlerinde ise yüzde 42 büyümeyle su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü gerçekleştirdi.
 
İhracat pazarlarında ise haziranda 134 ülkeye satışlarda artış yaşandığı, 101 ülkede ise azalış olduğu görüldü. En fazla ihracat yapılan ülkeler sıralamasında Almanya’ya yüzde 8,6, İtalya’ya yüzde 22 ve ABD’ye yüzde 18,5 artış dikkat çekti. Diğer yandan İngiltere’ye ihracatta yüzde 4,4, Irak’a ihracatta ise yüzde 14,9 gerileme yaşandı. Ülke grubu bazında da haziranda geçen yılın aynı dönemine göre AB ülkelerine ihracat yüzde 8,6 arttı. TİM açıklamasında Kuzey Amerika bölgesinin de yüzde 14,6 büyüme ile öne çıktığı, önümüzdeki dönemde bu bölgelere yüksek oranlı artışların devam etmesinin beklendiği belirtildi.
 

Rusya kayıplarının kısa sürede telafisi zor
 
İhracat sonuçlarıyla ilgili açıklama yapan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Rusya ile ilgili ilişkileri değerlendirirken, “Kısa sürede Rusya’ya yönelik kayıpları telafi edeceğimizi elbette ki düşünmüyoruz… Bu kayıpların büyük bir kısmı Rus ekonomisindeki daralmadan kaynaklanıyordu. Dolayısıyla telafisi belli bir süre alacak. Ancak yakın zamanda başta yaş meyve sebze sektörü olmak üzere bazı sektörlerimizde bir düzelme bekliyoruz. Önümüzdeki günlerde diğer alanlarda da yumuşama sinyallerini göreceğiz.” dedi. Büyükekşi, İngiltere’nin AB’den ayrılmasının da ekonomik etkiden ziyade siyasi etkiler yapacağını belirterek, “Brexit’in ihracatımıza kısa vadede etkisinin sınırlı olacağını düşünüyoruz.” değerlendirmesini yaptı. Büyükekşi, uzun vadede ise ticaretin yapılacak serbest ticaret anlaşmalarına ve sürecin nasıl işleyeceğine göre şekilleneceğini vurguladı.

A+A-

HABERE YORUM KAT