1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ihlara Vadisi'nde Yaşayan Türlerin Çoğu Yöreye Özgü Çıktı

Ihlara Vadisi'nde Yaşayan Türlerin Çoğu Yöreye Özgü Çıktı

Ihlara Vadisinde Yaşayan Türlerin Çoğu Yöreye Özgü Çıktı
A+A-

Ihlara Vadisi'nin karasal ve biyolojik çeşitliliğini araştıran Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 55 familyadan 185 cinse ait 256 bitki türü tespit etti. Araştırmalarda tespit edilen türlerden 32 tanesini

Ihlara Vadisi'nin karasal ve biyolojik çeşitliliğini araştıran Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 55 familyadan 185 cinse ait 256 bitki türü tespit etti. Araştırmalarda tespit edilen türlerden 32 tanesinin yöreye özgü olduğu belirlendi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, yaptığı araştırmada Ihlara Vadisi'nin yoğun, değişken bir bitki örtüsüne sahip olduğunu ve bu bitkilerin çoğunun yöreye özgü olduğunu belirledi. Bakanlık, araştırma sonucunda 55 familyadan 185 cinse ait 256 bitki türü tespit etti. Araştırma alanında tespit edilen türlerden 32 tanesinin yöreye özgü olduğu belirlendi.
Bakanlığın yaptığı gözlem ve araştırma sonuçlarına göre, bölgenin en önemli akarsuyu niteliğinde olan Melendiz Irmağı'nda 5 balık türü tespit edildi. Bu türlerden en çok yakalanan, yöresel adı "pullu" olan tatlı su kefali oldu. Dere kayası balığı ise bölgeye özgü bir balık türü olarak gözlemlendi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bölgede yapılan araştırmalarda 20 de memeli türü tespit etti. Bölgedeki memeli hayvanlardan bazıları kirpi, yaban tavşanı, kunduz, tilki, gelincik, yarasa ve fare olarak gösterildi. Ayrıca 10 takımın 32 familyasına ait 94 kuş türü belirlendi.
Dünyada eşine az rastlanır doğal ve tarihi zenginliklere sahip olan vadi, tamamıyla doğal ve arkeolojik sit alanı kapsamında bulunuyor.
(PS-CC-Y)

18.02.2013 10:38:18 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT