1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ihlamur 'Çeyrek Altın' İle Yarışıyor

Ihlamur 'Çeyrek Altın' İle Yarışıyor

Ihlamur 'Çeyrek Altın' İle Yarışıyor
A+A-

Türkiye’de özellikle kış aylarında tüketilen ıhlamur, çeyrek altın ile yarışırken, vatandaşlar pahalılık karşısında tepkilerini dile getirdiler.


Kış aylarının önemli şifa kaynaklarından ıhlamur, fiyatıyla altınla yarışır hale geldi. Batı illerinde fiyatı 180 TL’yi bularak çeyrek altını geçen ıhlamur, Van’da da 150 TL’ye satılıyor. Geçen yıl kilogramı yarı fiyatına satılan ıhlamurun fiyatı yüzde 50 artarak bu yıl 150 liraya kadar yükseldi. Van’da batı illerine oranla 180 TL’den aşağıda satılmasına rağmen, fiyatın ilerleyen günlerde artacağı belirtiliyor. Ihlamur almaya gelen vatandaşlar, ıhlamurun fiyatı karşısında yaşadıkları şaşkınlığı gizleyemiyor. Almaktan vazgeçen vatandaşlar, bu kış ıhlamurun yüzünü göremeyeceklerini dile getirdi.

“NEREDEYSE ÇEYREK ALTIN FİYATINDA”
Gripten dolayı ıhlamur almaya gelen ve karşılaştığı fiyat karşısında ne yapacağını bilemeyen Kemal Çuyrak isimli vatandaş, ne yapacağını bilmediğini belirtti. Alım güçlerinin olmadığını anlatan Çuyrak, “Emekli olduğum için aldığım para 900 TL. Bunun fiyatı karşısında ben ıhlamuru nasıl alacağım bilmiyorum. Çok pahalı ve biz bu fiyata bunu alamıyoruz” dedi.

Kış aylarında yaşanan gripten dolayı sürekli ıhlamur tükettiğini ifade eden Şefik Şen isimli vatandaş ise, “Fiyatı çok yüksek. Neredeyse 1 kilosu 1 çeyrek altın fiyatına satılıyor. Bunun düşmesini istiyorum. Yoksa bu gidişle gripten dolayı ıhlamur tüketemeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“FİYATLARIN ARTMASININ NEDENİ STOKLANMASI”
Ihlamurun her yılın eylül aylarında piyasaya çıktığını ekim, kasım ve aralık aylarında ise rağbet görmesinden dolayı fiyatların yükseldiğini vurgulayan aktarcı Metin Dedeoğlu da, “Ihlamurun fiyatı bu yıl, geçen yıla göre daha fazla arttı. Biz normalde 100 TL bekliyorduk. İstanbul’da 180 TL’den bahsediliyor, ama biz 150 TL’ye veriyoruz. Tabi çiçek ıhlamurdan bahsediyorum. Yaprak ıhlamur, çiçek ıhlamura göre biraz hesaplıdır. Onunda kilogramı 100 TL. Ama vatandaşlar genelde çiçeği tercih ediyor. Fiyatlar şuan böyle ama daha da artacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT