1. HABERLER

  2. YEREL

  3. İhd'den İmralı Görüşmeleri Değerlendirmesi

İhd'den İmralı Görüşmeleri Değerlendirmesi

İhdden İmralı Görüşmeleri Değerlendirmesi
A+A-

İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şube Başkanı Ömer Işık, Kürt sorununda çözüm sürecinin gelişebilmesi için başlayan diyalog ve istişare ortamının müzakereye dönüşmesi gerektiğini söyledi. İmralı'da Ab

İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şube Başkanı Ömer Işık, Kürt sorununda çözüm sürecinin gelişebilmesi için başlayan diyalog ve istişare ortamının müzakereye dönüşmesi gerektiğini söyledi.
İmralı'da Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelerle ilgili dernek binasında basın açıklaması düzenleyen Ömer Işık, görüşmelere büyük önem verdiklerini belirtti. Ciddi bir demokratikleşme sürecinin yaşanması gerektiğini anlatan Işık, "Kürt sorununda çözüm sürecinin gelişebilmesi için başlayan diyalog ve istişare ortamının müzakereye dönüşmesi gerekiyor. Müzakerelerin başlayabilmesi, toplumda bir barış ortamının sağlanması, akan kanın durdurulması için ise kalıcı bir çatışmazlık ortamının sağlanması gerekmektedir. Bunun için devletin her türlü askeri ve siyasi operasyonlarını durdurması, PKK'nın de kalıcı bir eylemsizlik ortamına girmesi gerekmektedir. Bununla birlikte açık veya gizli nasıl olursa olsun bir ateşkes ortamının sağlanması ve müzakerelerde uzlaşma sağlanması halinde PKK'nin silahlı güçlerini sınır dışına çekmesinin koşulları oluşturulmalıdır. Kalıcı çatışmasızlık ortamının sağlanması ile birlikte ifade ve örgütlenme özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılması, ciddi bir demokratikleşme sürecinin yaşanması gerekmektedir. TMK'nın kaldırılması ile özel yargılama biçimlerine son verilmesi gerekiyor. Düşünceleri nedeni ile tutuklu bulunan başta milletvekili ve siyasetçiler olmak üzere, insan hakları savunucuları, sendikacılar, öğrenciler, gazeteciler, avukatlar, öğretim üyeleri gibi kişilerin tahliye edilmesini sağlayacak yasal değişikliklerin yapılması gerekmektedir. Örgütlenme özgürlüğü bağlamında seçim ve siyasal partiler kanunun acilen değiştirilmesi sağlanmalıdır. BDP milletvekillerinin dokunulmazlığı konusunun gündemde tutularak siyasi gerilim ortamına son verilmesi sağlanmalıdır. Halen TBMM gündeminde bulunan ana dilde savunma hakkı ve ağır hasta mahpusların tahliyesini öngören kanun tasarısının İHD tarafından yapılan eleştirilen göz önüne alınarak düzeltilmesini, yargılamanın her aşamasında yazılı ve sözlü anadilinde savunma hakkının kullandırılması, Adli Tıp Kurumu raporu şartı aranmadan Sağlık Bakanlığı hastanelerinin vereceği raporlarla ağır hasta mahpusların tahliyesinin önü en kısa zamanda açılmalıdır" dedi.
(SER-MET-Y)

08.01.2013 16:00:24 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT