1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İHD'den 'Fotoğraf' Tepkisi

İHD'den 'Fotoğraf' Tepkisi

İHD'den 'Fotoğraf' Tepkisi
A+A-

İnsan Hakları Derneği Van Şubesi, Muş’un Varto ilçesinde öldürülen PKK üyesi Kevser Eltürk’ün fotoğrafının yayınlanmasını kınadı.


Dernek binasında düzenlenen yöneticilerin katıldığı basın açıklamasını İHD MYK Üyesi Bedia Özgökçe okudu. Varto’da 10 Ağustos’ta öldürülen Kevser Eltürk’ün cansız bedenine karşı gerçekleştirilen gayri ahlaki durumun 5 bin yıllık erkek egemen zihniyetinin dışa vurumu olduğunu belirten Özgökçe, “İnsani değerlerin yok sayıldığı, insan yaşamının yok edildiği bir süreci yaşıyoruz. 1949 Cenevre Sözleşmesi’nin 3’ncü maddesi kapsamında ölü veya yaralı taraflardan birinin hiçbir şekilde beden bütünlüğünü bozma, işkence yapma, uzuvlarına zarar verme, çırılçıplak soyma, tecavüz gibi onur kırıcı eylemler kesinlikle yasaklanmıştır" dedi. 

Sözleşmeyi imzalayan taraflardan birinin Türkiye olduğunu anlatan Özgökçe, şöyle konuştu: "Cenazelere saygının olmadığı evrensel insani ve ahlaki değerlerin hiçleştirildiği bir dönemin tanıkları olmak durumunda bırakıldık. Varto’daki bu yaklaşımın hiçbir din ve inançta yeri yoktur. Aynı zamanda tüm inançlara, evrensel değerlere yapılan saygısızlıktır. İnsan onuru her şeyin üstündedir. İnsan onuruna karşı yapılan bu vahşi olay, insanlıktan nasibini almamış zihniyetin ürünüdür. İnsan hakları savunucuları olarak bir kadını bu hale getirenleri kınıyor, lanetliyoruz. İnsan yaşamı kutsaldır. Hiç kimse bu kutsallığı insanların elinden alma hakkına sahip değildir. İnsan hakları savunucuları olarak çağrımız şudur; devlet bir an önce öldürmekten vazgeçmelidir. Kevser Eltürk’ün cenazesine insanlık dışı uygulamayı yapanlar bir an önce ortaya çıkarılmalı ve yargılanmalıdır. Daha fazla ölümlerin yaşanmaması için var olan kaosun derinleşmemesi için bir an önce taraflar görüşmeli.” 

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT