1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İHD: Konuşma özgürlüğü yok, ırk ayrımı var!

İHD: Konuşma özgürlüğü yok, ırk ayrımı var!

İHD: Konuşma özgürlüğü yok, ırk ayrımı var!
A+A-

Van\'da \'Kara Perşembe Eylemleri\' kapsamında İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi tarafından basın açıklaması yapıldı.


Van Belediye Başkanlığı önünde her hafta DİSK Genel-İş Sendikası Van Şubesi tarafından gerçekleştirilen etkinliği bu hafta İHD Van Şubesi yaptı. Grup adına basın metnini okuyan İHD Van Şubesi Başkanı Ömer Işık, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı zamanında 6 Aralık 1997'de Siirt Cumhuriyet Alanı'nda MÜSİAD heyetiyle yaptığı konuşmasından dolayı mahkum edildiğini ifade ederek, “Başbakan, satır başları ile aynen ‘Türkiye’de konuşma özgürlüğü yok ve ırk ayrımı yapılıyor. Referansımız İslamiyet. Bizi hiçbir zaman sindiremezler. Batı insanının bile inanç hürriyeti var. Türkiye’de neden buna saygı gösterilmiyor? Minareler süngümüz, kubbeler miğferimiz, camiler ise kışlalarımızdır. Okunan ezanı kimse susturmayacak. Türkiye’deki ırk ayrımına kesinlikle son vereceğiz çünkü Refah Partisi diğer partilerle zıt fikirde’ diye açıklamalarda bulunmuştu. Yapılan açıklamalara göre İHD olarak, siyasi görüş niteliği taşıyan bu konuşmalardan hak ihlaline uğrayan ve İHD tarafından mağdur olarak savunulan Büyükşehir Belediye Başkanı Erdoğan, şimdi AKP Genel Başkanı, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. Belediye başkanlığı zamanında mağdur olan Sayın Başbakana soruyoruz? Şu an hak ihlalleri olduğunu, ırk ayrımı olduğunu belirterek, 'Bu konuları dile getirenlere neden saygı gösterilmiyor?' diye haykıran insanlar neden mağdur? Mağdurların temel istekleri ve iddia ettikleri hususlar da şöyledir. Kendisinin 6 Aralık 1997'de yapmış olduğu konuşmasının içeriği ve talepleri ile şu an mağdur olarak cezaevlerinde tutulan mahpusların talepleri ve icraatları paralellik göstermiyor mu? Kanımızca paralellik göstermektedir. Hal böyleyken geçmişte mağdur olan Sayın Başbakan şimdi aynı konularla yeni mağdurlar neden oluşturmaktadır? Yoksa kendisi geçmişteki iktidarlar gibi devletin esiri mi olmuştur?” ifadelerini kullandı.
İHD Van Şubesi tarafından mağdur edildiği öne sürülen sivil toplum kuruluşlarına İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin verilmesi ile etkinlik sona erdi.

A+A-

HABERE YORUM KAT