1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Iğdır'da 'çocuk Eğitiminde Anne Babanın Rolü' Konferansı

Iğdır'da 'çocuk Eğitiminde Anne Babanın Rolü' Konferansı

Iğdırda çocuk Eğitiminde Anne Babanın Rolü Konferansı
A+A-

Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Musa Çetin; bilgi, ilgi, sevgi, model, hedef belirleme ve arkadaş edinme gibi altı altın kuralın çocukların eğitiminde ve kişilik k

Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Musa Çetin; bilgi, ilgi, sevgi, model, hedef belirleme ve arkadaş edinme gibi altı altın kuralın çocukların eğitiminde ve kişilik kazanmalarında çok önemli olduğunu belirtti.
Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz'ın eşi Ayşenur Yılmaz'ın öncülüğünde İMKB İlköğretim Okulu konferans salonunda velilere yönelik "Çocuk Eğitiminde Anne Babanın Rolü" konulu konferans düzenlendi. Burada bir konuşma yapan Ayşenur Yılmaz, yarının geleceği olan çocukların eğitimine katkı sunmak amacıyla konferans düzenlendiğini dile getirdi. Yılmaz, çocukların eğitiminde anne ve babanın çok önemli olduğunu, özellikle bilinçli bir annenin yetiştireceği çocukların topluma çok faydalı bireyler olarak yetişeceğini belirtti.
Konferansa konuşmacı olarak katılan Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Musa Çetin ise; bilgi, ilgi, sevgi, model, hedef belirleme ve arkadaş edinme gibi altı altın kuralların çocukların eğitiminde ve kişilik kazanmalarında çok önemli olduğunu belirtti. Bilgi olmadan ilgi olmayacağını ve annelerin günde bir sayfa da olsa kitap okuması gerektiğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Çetin, "Annelerimizden tek bir şey istiyorum; mini de olsa evlerinizde mutlaka bir kütüphaneniz olsun. Annelerimizin hem dini bilgilerini hem de bilimsel bilgilerini geliştirecek bazı kitapların bu kütüphanede bulunması çocuklarının gelişimine büyük bir katkı sunacaktır. İkinci önerimiz ise, ilgidir. Çocuklarınızla ilgilenin, çünkü onların en çok sizin ilginize ihtiyaçları var. Peygamber Efendimiz; 'Çocuklarla çocuk olunuz' diye buyurmuştur. Üçüncü altın önerimiz ise sevgidir. Çocuklarınızı sevdiğinizi onlara hissettirin. Annelerimiz sevgide ve şefkatte sınırsızdırlar. Fakat bu sevgilerini çocuklarının iyi yetişmesi için biraz da kendilerini geliştirerek ve onların topluma faydalı bireyler olması için göstermeliler" dedi.
Dördüncü altın önerinin de "Model" olduğunu söyleyen Çetin, her anne babanın çocuğu için en iyi model olduğunu ve çocukların anne babalarının her davranışını bir kamera gibi kaydettiğini söyledi. Çetin, "Şunu da unutmayın, özellikle yetişme çağında olan çocuklar sizlerin kötü davranışlarınızı da örnek alırlar. Bu nedenle onların yanında çok dikkatli olunuz. Beşinci altın önerimiz ise, çocuklarınızın hedef belirlemelerine yardımcı olun. Hedef belirlemek çocuklarımız için çok önemlidir. Çocuklarınızın belirlediği hedeflere ulaşması onları coşturur, motive eder ve hayatta başarılı olmaları için onlara tecrübe kazandırır. Son altın önerimiz ise 'arkadaş edinme' çocuklarınızın arkadaş edinmelerinde onlara yardımcı olun. Çünkü arkadaşlar insanı vezir de eder rezil de eder. Çocuklarınızın başarılı arkadaşları olursa çocuğunuz da başarılı olur. Fakat çocuğunuzun tembel arkadaşları olursa hiç şüphesiz ki çocuğunuzun da başarısız olması kaçınılmazdır" şeklinde konuştu.
(BM-MSA-Y)

13.12.2012 17:41:57 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT