1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İçten: En büyük engel cehalet ve ön yargılı olmaktır

İçten: En büyük engel cehalet ve ön yargılı olmaktır

İçten: En büyük engel cehalet ve ön yargılı olmaktır
A+A-

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası nedeniyle yayımlandığı mesajında, en kötü engelin düşünme ve ön yargı engeli olduğunu söyledi.


Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası nedeniyle mesaj yayımlayan İçten, bastonların beyaza boyanmasını ve beyaz baston adıyla simgeleştirilmesini kararlaştırıldığını ifade etti. İçten, "Her çağda bağımsızlaşma ve özgürleşmenin çeşitli araçları olmuştur. Çağlar boyunca baston da görme engelli insanlarımızı simgeleştiren en önemli araçtır. Basit bir değnekten evrimleşerek baston haline gelen nesnenin beyaz baston oluşunun öyküsü 20. yüzyılda başlar. 1921 yılında bir trafik kazası sonucu kör olan bir fotoğrafçı, çevredekilerin kendisinin kör olduğunu anlaması ve dikkat çekici olması için bastonunu beyaza boyayarak Londra sokaklarında dolaşmaya başlar. Bu deneyim o denli başarılı olur ki, 1931'de Fransız Körler Örgütü, bastonların beyaza boyanmasını ve beyaz baston adıyla simgeleştirilmesini kararlaştırır. O günden bugüne her yıl 7-14 Ocak “Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası” olarak kutlanmaktadır" dedi.

"AK PARTİ’NİN SESSİZ DEVRİMLERİ ENGEL TANIMADAN DEVAM EDİYOR"
AK Parti olarak görme engellerinin yaşam hakkını kullanabilmeleri için çeşitli politikalar geliştirdiklerine dikkat çeken İçten, "Ülkemizde 40 yıllık geçmişi olan engellilerle ilgili sivil toplum kuruluşları özellikle Avrupa ve Amerika’da yaklaşık 100 yıllık tarihi bir geçmişe sahiptir. Bu konu üzerinde çok düşünülmesi gereken bir konudur. Dünyada önemleri her geçen gün daha çok artan sivil toplum kuruluşları daha çok destek vermeli ve tanıtmalıyız. Bakın, Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, dünyada 45 milyon, ülkemizde ise yaklaşık 77 bin görme engelli vatandaşımız bulunmaktadır. Yine ülkemizde ise başta görme engelli vatandaşlarımız olmak üzere engeli ne olursa olsun tüm yurttaşlarımız Cumhuriyet tarihi boyunca en geniş ve ayrıcalıklı hakları AK Parti iktidarında almışlardır. AK Parti olarak görme engelli vatandaşlarımızın, diğer vatandaşlarımız gibi eksiksiz yaşam hakkını kullanabilmeleri için çeşitli politikalar geliştirdik. Devletimiz engelli kardeşlerimizin kendine yeterli ve üretken birey olarak toplumla bütünleşmesi, kendisi, ailesi ve ülkesine yararlı bireyler olarak yetişmesini sağlamak, sağlık, eğitim, rehabilitasyon, istihdam, bakım ve sosyal güvenliğine ilişkin sorunlarının çözümü ile her bakımdan gelişmelerini ve önlerindeki engelleri kaldırmayı hedefleyen önlemleri en üst düzeyde almıştır. AK Parti'mizin her alandaki sessiz devrimleri, engelli vatandaşlarımız için de artarak devam edecektir, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Engelli olmak hiç kimsenin kendi tercihiyle seçtiği bir durum değildir. Yani klasik deyimle hepimiz birer engelli adayıyız. Buradan bu gerçeği bir kere daha hatırlatıyor ve tüm görme engelli vatandaşlarımıza sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu engelsiz bir gelecek diliyorum" diye konuştu. 

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT