1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İçişleri Bakanlığı ve valilikler, belediye başkanı atayacak

İçişleri Bakanlığı ve valilikler, belediye başkanı atayacak

İçişleri Bakanlığı ve valilikler, belediye başkanı atayacak
A+A-

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, yerel yönetimlerle ilgili hazırladıkları taslakta, ‘PKK’ya yardım eden belediye başkanların görevden alınmasına’ ilişkin madde olduğunu söyledi.

AK Parti'nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, TBMM'de bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı.

Güneydoğu'da bazı belediyelerin hendek kazılmasında PKK’ya destek olduğu iddialarıyla ilgili Özhaseki, "Dört tane adam hata yapıyor diye yetkileri merkezde toplamayız. Bu hata olur, bütün yetkileri merkezde toplarsak sistemi mahvederiz" dedi.

'BAKAN VE VALİ ATAYACAK'
 Özhaseki, "Görevini kötüye kullanan HDP'li belediyelerle ilgili nasıl bir düzenleme olacak?" sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"İki konu var, birisi görevini kötüye kullanmakla, diğeri de teröre ilişmekle ilgili. Görevini kötüye kullanana ya da yapmayana ihtar veriliyor, uyarılıyor, süre veriliyor. İkincisi apayrı bir şey; çünkü terör olunca her şey biter, demokrasi kalmaz. Oradaki mesele, teröre ilişeni görevden almayla ilgili. Görevden alınan belediye başkanının yerine, büyükşehirlerde ve illerde İçişleri Bakanlığı, belde ve ilçelerde valiler birini atayacak."

'SON KARAR BAŞBAKAN'IN'
 Görevden alınan belediye başkanı yerine atanacak ismin belediye meclisi üyeleri arasından değil, kamu yöneticileri arasından seçileceği öğrenildi. Özhaseki, "Kayyum benzeri bir uygulama mı olacak?" şeklindeki soru üzerine de "Adına kayyum denmez ama benzer görev ve yetkiler olacak. Tabi taslaktaki düzenlemeler için siyaseten karar verilmesi lazım. Başbakan kabul edecek mi, etmeyecek mi, daha belli değil" diye konuştu.

KAYNAK: HABERTÜRK

A+A-

HABERE YORUM KAT