1. HABERLER

  2. İbb Şehir Tiyatroları'nda Bu Hafta 17 Oyun Sahnede

İbb Şehir Tiyatroları'nda Bu Hafta 17 Oyun Sahnede

İbb Şehir Tiyatrolarında Bu Hafta 17 Oyun Sahnede
A+A-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Ocak ayının üçüncü haftasında 17 oyunla seyirciyle buluşuyor. 16-20 Ocak 203 tarihleri arasında sahnelenecek oyunlar şöyle; Dar Ayakkabıyla Yaşamak, Z

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Ocak ayının üçüncü haftasında 17 oyunla seyirciyle buluşuyor.
16-20 Ocak 203 tarihleri arasında sahnelenecek oyunlar şöyle; Dar Ayakkabıyla Yaşamak, Zengin Mutfağı, Türkiye Kayası, Arka Bahçe, Vişne Bahçesi, Gönlümdeki Osman Hamdi Bey, Ben Sinema Artisti Olmak İstiyorum, Zırhlı Kurt (Kösem Sultan ile Avcı Mehmed) ve çocuk oyunları; Pırtlatan Bal, Boncuk, Ali Baba ve Kırk Haramiler, Kedi ile Palyaço, Üç Kardeş ve Muhteşem Kurt, Karagöz Balıkçı, Denizkızı, Çiçek Prenses, Karagöz Tatlıcı.
Dar Ayakkaıyla Yaşamak, özelleştirme yapılarak kapatılan bir ayakkabı fabrikasında, 5 işçinin haklarını almak için başlattığı açlık grevi ve sonrasında medyanın bu direnişi bir tür ölüm-kalım oyununa dönüştürmesini anlatıyor. Duşan Kovaçeviç'in yazdığı çevirisini Bilge Emin'in yaptığı M. Nurullah Tuncer'in yönettiği oyunda; Bora Seçkin, Müge Akyamaç, İbrahim Can, Nihat Alpteki, Yeliz Gerçek, Bennu Yıldırımlar, Tankut Yıldız, Volkan Ayhan, Çağrı Hün, Uskan Çelebi rol alıyor. Oyun 16-20 Ocak 2013 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde izleyici ile buluşacak.
Zengin Mutfağı'nda 1970'ler Türkiyesi'nde zengin köşkündeki hizmetlilerin, o yıllardaki toplumsal kavga içinde taraf olup olmama konusunda yaşadıkları olaylar trajikomik bir anlatımla sunuluyor. Ayrıca Epik Tiyatro'nun ülkemizdeki önemli örneklerinden olan oyun, alt sınıf insanlarının yaşamsal ve düşünsel seçimlerini sorguluyor. Oyunda; Murat Garibağaoğlu, Ozan Gözel, Ali Mert Yavuzcan, Selçuk Yüksel, Irmak Örnek rol alıyor. Oyun, 16-20 Ocak 2013 tarihleri arasında Fatih Reşat Nuri Sahnesi'nde izleyici ile buluşacak.
Vişne Bahçesi, 19. yüzyıl sonu Rus aristokrasisinin çözülüşüne ve çöküşüne tanıklığa çağırıyor. Aristokrat bir ailenin son fertleri tüm servetlerini tüketmişlerdir. Ellerinde kalan son şey olan vişne bahçesiyle çevrili çiftlikleri ise borçlarından ötürü satılmak üzeredir. Üretmeye ve çalışmaya alışık olmayan bu insanlar; kapılarını sıkıca kapadıkları evlerinde servetlerinin son kırıntılarını tüketirken, dışarıda yaşanan büyük değişim sadece o ünlü vişne bahçelerini değil, eskiden olduğu gibi sürdürebileceklerini sandıkları yaşamlarını da tehdit etmektedir. Rus edebiyatının ve tiyatrosunun önemli ismi Anton Çehov'un yazdığı, çevirisini Belgi Paksoy'un yaptığı Engin Alkan'ın yönettiği oyunda; Hümay Güldağ, Aslı Nimet Altaylar, Berna Adıgüzel, Zafer Kırşan, Engin Alkan, Emre Şen, Hüseyin Tuncel, Işıl Zeynep Tangör, Murat Üzen, Selin Türkmen, Erhan Abir, C. Ahhan Şener, Çağlar Polat, Samet Hafızoğlu, Başak Erzi Zeynep Ceren Gedikali, Destan Batmaz rol alıyor. Oyun 16-20 Ocak 2013 tarihleri arasında Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi'nde izleyici ile buluşacak.
Türkiye Kayası, Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç etmek zorunda kalan bir ailenin öyküsünü anlatıyor. Geçmişlerini, anılarını ve hayallerini yaşadıkları yerde bırakıp yeni ümitlerle yola çıkan aileyi, Türkiye sınırında kötü bir sürpriz beklemektedir. İlk olarak 2010 yılında İBB Şehir Tiyatroları'nda gerçekleştirilen "Yazarlık Seminerleri" kapsamında okuma tiyatrosu olarak sunulan "Türkiye Kayası" bu sezon seyircimizle buluşacak. Fehime Seven'in yazdığı Şükrü Türen'in yönettiği oyunda; Hikmet Körmükçü, Nevzat Çankara, Sevtap Çapan, Selim Can Yalçın, Hakan Yavaş, Kubilay Penbeklioğlu rol alıyor. Oyun 16-20 Ocak 2013 tarihleri arasında Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde izleyici ile buluşacak.
Arka Bahçe'de, yıllardır yığınlarca çöpün biriktiği bir arka bahçesi olan evde yaşayan yaşlı hanım, noeli yalnız geçirmek istememekte ve hizmetçisini gittikçe miktarını arttırdığı parayla yanında tutmaya çalışmaktadır. Kendini Amerikan Özgürlük Anıtı gibi hisseden kadın çöplerin ortadan kaldırılmasını istemektedir. Sanki çöp yığınları onu suçlamaktadır. Sistem sorgulamasının iyi örneklerinden olan oyun, güçlü dünyanın Arka Bahçe'sinde çöp muamelesi gören milletlerin varlığını dile getiriyor. Bilgesu Erenus'un yazdığı Hüseyin Köroğlu'nun yönettiği oyunda; Güzin Özyağcılar/Oya Palay, Şenay Saçbüker, Zümrüt Erkin, Özge Midilli, Mevlüt Demiryay, Deniz Evrenol, Berk Samur, Doğan Şirin, Melisa Demirhan, Deniz Yeşil Mavi rol alıyor. Oyun, 16-20 Ocak 2013 tarihleri arasında Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde yer izleyici ile buluşacak.
Gönlümdeki Osman Hamdi Bey, müzeci, arkeolog ve Sanayi-i Nefise Mektebi'nin kurucusu Osman Hamdi Bey'in hayatını sahneye taşıyor. Ünlü ressamın hayatından önemli kesitler sunarken, onun hiç bilinmeyen yönlerini, sanatçı kişiliğini, aile yaşantısını, arkadaşlık ilişkilerini ve aşklarını anlatıyor. Gülsün Siren Kınal'ın yazdığı, Engin Gürmen'in yönettiği oyun, 16-20 Ocak 2013 tarihleri arasında Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde seyirciyle buluşuyor. Oyunda; Aslı Narcı, Ayşen Sezerel, Tolga Yeter, Engin Gürmen, Vildan Gürelman, Emre Narcı, Enes Mazak, Nurseli Tırışkan, Cem Uras, Ceysu Aygen, Özgür Dağ, Yağız Pala rol alıyor.
Ben Sinema Artisti Olmak İstiyorum'da; Libby Tucker, on altı yıldır görmediği babasının yanına geldiğinde nasıl karşılanacağı hakkında hiçbir fikri yoktur. Hollywood'da senaryo yazarı olan babası Herbert Tucker, onun sinema artisti olma hayallerine yardım edecek midir? Bu karşılaşmayla başlayan geçmişin sorgulanmasına, babasının kız arkadaşı Steffy ile arasındaki sorunlar da eklenince gerilim artar. Neil Simon'un yazdığı Bilge Koloğlu'nun çevirdiği oyunu S. Bora Seçkin yönetti. 16-17 Ocak 2013 tarihlerinde Ümraniye Sahnesi'nde oynanacak oyunda; Bestem Türen, Derya Çetinel, Erhan Yazıcıoğlu rol alıyor.
Zırhlı Kurt (Kösem Sultan ile Avcı Mehmed)... Tarık Günersel'in 18 yılda yazdığı bu şiirsel piyesi Erol Keskin yönetti. "Darbe hazırlığı var!" der Kösem Sultan, oğlu İbrahim'e: "Tasfiye şart!" Oğlunu öldürtmeyi reddeden "Deli" İbrahim cellatları görünce inanamaz. Kösem Sultan "B Planı" olarak torunu Mehmed'i tahta geçirtir. IV. Mehmed "yaralı bir zırhlı kurt" olarak yaşar. Tecritte anılar ve hayallerle boğuşarak özgürleşmeye çalışır: "Dünya zindan idi, zindan dünya oldu." Kanaryalara ötme dersi veren vezir, Gülnuş Sultan, recmedilen kadın, Bizans İmparatoru Jüstinyen, dilsiz ve yaşlı bir cariye, Viyana Kuvvetleri Kumandanı... Bizimledir artık. Avrupa bilim ve teknolojide öne geçerken "Fen ve matematik öğrenmek haramdır," diyenler vardır. Kahveyi tehlikeli bulan Köprülü Mehmed Paşa "Barış insan tabiatını bozar," der ve gerekçesini açıklar. İtalyan gezgin Pietro hayretler içindedir: "Sevgili Venedik Taciri, gel de bu ülkede Hayretî olma!" Sahne ve kostüm tasarımını Aysel Doğan'ın, müziğini Uskan Çelebi'nin, ışık tasarımını İlhan Ören'in yaptığı oyunda; Murat Coşkuner, Aslı Öngören, İbrahim Gündoğan rol alıyor. Oyun, 18-19-20 Ocak 2013 tarihlerinde Ümraniye Sahnesi'nde...
Aziz Nesin'in yazdığı Haşmet Zeybek'in yönettiği Pırtlatan Bal, 19-20 Ocak 2013 tarihlerinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde; Güneş Han'ın yazdığı Sibel Topaloğlu'nun yönettiği Boncuk 19-20 Ocak 2013 tarihlerinde Fatih Reşat Nuri Sahnesi'nde; Can Doğan'ın yazıp yönettiği Ali Baba ve Kırk Haramiler, 19-20 Ocak 2013 tarihlerinde Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde; Erhan Özçelik'in yazıp yönettiği Kedi ile Palyaço, 19-20 Ocak 2013 Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde; Okan Karaca'nın yazıp yönettiği diğer yeni çocuk oyunu Üç Kardeş ve Muhteşem Kurt, 17-18 Ocak 2013 tarihlerinde Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Çocuk Tiyatrosu Sahnesi'nde; 19-20 Ocak 2013 tarihlerinde Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi'nde; Özgür Atkın ve Ceren Hacımuratoğlu'nun birlikte yazdığı Özgür Atkın'ın yönettiği Karagöz Balıkçı, 19-20 Ocak 2013 tarihlerinde Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde; Aylin Çalap'ın yazdığı Ebru Kara'nın yönettiği Denizkızı, 17-18 Ocak 2013 tarihlerinde Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde; Hasan Erkek'in yazdığı Ece Okay'ın yönettiği Çiçek Prenses, 19-20 Ocak 2013 tarihlerinde Ümraniye Sahnesi'nde; Caner Bilginer'in yazıp yönettiği Karagöz Tatlıcı, 17-18 Ocak 2013 tarihlerinde Kağıthane Küçük Kemal Çocuk Tiyatrosu Sahnesi'nde; 19-20 Ocak 2013 tarihlerinde ise Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Çocuk Tiyatrosu Sahnesi'nde gösterime girecek.
(ÖK-ÖK-Y)

14.01.2013 16:23:47 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT