1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Hüseyin Çelik'ten Gündeme İlişkin Değerlendirmeler...(2)

Hüseyin Çelik'ten Gündeme İlişkin Değerlendirmeler...(2)

Hüseyin Çelikten Gündeme İlişkin Değerlendirmeler...(2)
A+A-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, ABD ve Türkiye'nin İsrail konusunda hemfikir olamadığına vurgu yaparak, "Dost ve müttefik olduğunuz ülkelerle de her konuda yüzde yüz m

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, ABD ve Türkiye'nin İsrail konusunda hemfikir olamadığına vurgu yaparak, "Dost ve müttefik olduğunuz ülkelerle de her konuda yüzde yüz mutabık olacaksınız diye bir şey yok" dedi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin Karadeniz Bölgesi'ndeki milletvekilleriyle yaptığı İstişare ve Değerlendirme Toplantısı ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Toplantıya 97 kişinin katıldığını, Doğu Karadeniz'deki 13 vilayetten milletvekillerinin bulunduğunu söyleyen Çelik, Batı Karadeniz'deki diğer 5 ildeki milletvekillerinin ise daha sonra Başbakan Erdoğan tarafından dinleneceğini söyledi. Toplantıda Başbakan Erdoğan'ın 1 saat süren bir sunum yaptığını anlatan Çelik, Erdoğan'ın toplantıda bölgemizde meydana gelen gelişmelerle ilgili detaylı bir şekilde milletvekillerini bilgilendirdiğini söyledi.
Erdoğan'ın, AK Parti hareketinin bir gönüllüler hareketi olduğunu milletvekillerine vurguladığını söyleyen Çelik, yaklaşan yerel seçimlerin de toplantıda gündeme geldiğini ifade etti. Çelik, terör sorununun çözümüne ilişkin girilen yeni sürecin de gündeme geldiğini belirterek, "Söz alan milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, teşkilat mensuplarımız Doğu Karadeniz bölgesinde de çözüm sürecinden halkımızın çok büyük çapta ümitli olduğunu, bu süreci desteklediklerini ve bu sürecin sabote edilmemesi için gerekli hassasiyetin gösterilmesini istemişlerdir. Bu son derece memnuniyet verici bir şeydir" diye konuştu.
Çelik ayrıca, Başbakan Erdoğan'ın Trabzon'da bir yetiştirme yurdunda kalan Muhammed isimli çocuğun bisiklet almak için biriktirdiği parasını Van'daki depremzedelere gönderdiğini anlatarak Erdoğan'ın "Esas Türkiye budur" vurgusunda bulunduğunu anlattı. Toplantıların devam edeceğini, 6-7 toplantı daha yapılacağını söyleyen Çelik, Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki milletvekillerinden ise Doğu ve Güneydoğu illeriyle kardeş iller kurulması teklifini yaptıklarını belirtti.

BELEDİYELERE YÖNELİK OPERASYONLAR
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun belediyelere yapılan operasyonları 'siyasi' olarak değerlendirmesine de cevap verdi. AK Parti hükümeti döneminde bugüne kadar belediyelerle ilgili olarak 3 bin 391 inceleme soruşturma izni verildiğini söyleyen Çelik, bunun bin 535'inin AK Partili belediyeler için verildiğini, bin 26'sının ise CHP'li belediyeler için verildiğini kaydetti. Ayrıca AK Parti döneminde belediyeler için 27 teftiş onayı verildiğini belirten Çelik, bunun 16 tanesinin ise AK Parti'ye ait olduğunu söyledi.
Operasyonların siyasi olduğu şeklindeki iddialar için, "Yok böyle bir şey" diyen Çelik, "Bir yerde usulsüzlük varsa, bir yerde yolsuzluk varsa ve bu da tespit edilmişse orada bir operasyonun yapılması, buna müdahale edilmesi hukuk devleti açısından kaçınılmaz bir şey. Biz hep şunu söyledik; 'bizim belediyemiz de olsa biz pisliğin üzerine oturmayız'. Yanlış yapanın yanına koymama hukuk devletinin gereğidir" şeklinde konuştu.
Çelik, Eskişehir Belediyesi'ne yönelik gerçekleşen operasyonu da hatırlatarak, "Durup dururken ortada fol yok, yumurta yokken niçin böyle bir şey olsun arkadaşlar" dedi.

"YARGIDAKİ DEĞİŞİKLİK BİR REFORMDUR, OLMASI GEREKENDİR"
Çelik, bir soru üzerine Yargıtay ve Danıştay'ın Temyiz Mahkemesi adı altında tek çatıda toplanacak olmasını da değerlendirdi. Çelik, bu konunun AK Parti içinde detaylı bir şekilde tartışıldığını ve AK Parti'nin iradesiyle verildiğini söyleyerek, şunları kaydetti:
"Anayasa Mahkemesi duruyor, Sayıştay duruyor... Yargıtay ve Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi de dahil olmak üzere hepsi tek mahkemeye dönüştürülüyor. Birilerinin iddia ettiği gibi Danıştay, Yargıtay yok edilmiyor. Bunlar bir çatı altında toplanıyor. Bir çatı altında toplanması ve hepsinin Temyiz Mahkemesi olarak vasıflandırılması bizim ilk defa keşfettiğimiz, dünyada hiçbir örneği olmayan, bizim icat ettiğimiz bir şey falan da değil arkadaşlar. Aslında yargının bütünlüğü açısından bu son derece isabetlidir. İdari yargı ile adli yargının birbiri içine geçen bir tarafı da var. Ayrıca orada farklı farklı daireler olacak. Yani adli yargıya bakan daireler olacak, idari yargıya bakan daireler olacak ama yüksek yargının adı Temyiz Mahkemesi olacak."
Çelik, yargıdaki bu değişiklik için "Bu bir reformdur, bu olması gerekendir" derken, AK Parti'nin 2023 vizyonu için belirlediği ve kamuoyuna duyurduğu hedefler arasında yargının tek çatı altında toplanmasının da olduğunu hatırlattı. Çelik, "Aklımıza geleni yapan bir iktidar değiliz" diyerek, yargıda yapılacak bu değişikliğin herkes tarafından tartışılmasının ise kendilerini memnun ettiğini söyledi.

"ABD İLE HER KONUDA MUTABIK OLACAĞIZ DİYE BİR ŞEY YOK"
Çelik, bir gazetecinin ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland'ın İsrail'e tepki gösteren Başbakan Erdoğan ve Bakan Davutoğlu'nun sözlerini 'Tahrik edici' olarak değerlendirmesini hatırlatması üzerine yorumlarda bulundu. Çelik, şöyle konuştu:
"Söz konusu İsrail olunca bizim ABD ile birçok bu özellikle İsrail eksenindeki ve İsrail genel başlığı altındaki birçok konuda hem fikir olmadığımızı kamuoyu da biliyor, İsrail de biliyor, ABD'nin kedisi de biliyor. Biz de biliyoruz. Dolayısıyla İsrail ile ilgili bir konuda ABD Dışişleri Sözcüsü'nün veya bir başkasının farklı bir yorum yapması söz konusu olabilir. Bizim yorumlarımız da onların hoşuna gitmiyor, onların yorumları da bizim hoşumuza gitmiyor.
Biz Amerika ile dost ve müttefik bir ülkeyiz. Ama dost ve müttefik olduğunuz ülkelerle de her konuda yüzde yüz mutabık olacaksınız diye bir şey yok. Ama bu şu anlama gelmiyor; biz Amerika ile yine dost ve müttefik bir ülkeyiz ve bu ilişkilerimizi sürdürüyoruz, birçok konuda işbirliğimiz var. Bundan sonra da olacaktır Sayın Büyükelçinin sözlerine tepki göstersek de, Dışişleri Sözcüsünün sözlerine tepki göstersek de, bizim söylediklerimiz onların hoşuna gitmese de biz dost ve müttefik ülkeleriz. Ama dost ve müttefik olduğumuz ülkelerle her konuda yüzde yüz mutabık olacağız diye bir şey yok, yeryüzünde zaten böyle bir şey bulamazsınız. Böyle bir şey söz konusu değil, onun için biz tabii ki bağımsız bir ülkeyiz. NATO içerisindeyiz, biz NATO'nun bir üyesiyiz. ABD ile bizim bu manada bir savunma işbirliğimiz var. Sadece ABD ile değil, NATO kapsamında var. Amerika ile ticari ilişkilerimiz var. Amerika ile çok ciddi ekonomik ilişkilerimiz var ve her düzeyde ilişkilerimiz var. Bugün artık uluslararası bir mahiyet kazanmış olan terörle mücadele konusunda işbirliklerimiz var. Karşılıklı desteklerimiz var bunu herkes biliyor, bütün dünya biliyor. Ama yüzde yüz mutabık olacağız diye bir şey yok, meselenin özü budur."
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, İmralı'ya gidecek olan BDP heyetinin netleşip netleşmediği ve süreçte bir tıkanma olup olmadığına yönelik bir soru üzerine, bu konuda Başbakan Erdoğan'ın gerekli açıklamayı yaptığını, kendisinin buna ilave edecek bir şeyi olmadığını söyledi.
Dershanelerle ilgili son aşamanın ne oldu sorulması üzerine ise Çelik, sürecin henüz sonuçlanmamasından dolayı net bir şey söyleyemeyeceğini belirtti.
(AT-ÖZ-Y)

07.02.2013 15:14:08 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT