1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hüseyin Çelik Açıkladı, KOSGEB Kredileri Ertelenecek Mi?

Hüseyin Çelik Açıkladı, KOSGEB Kredileri Ertelenecek Mi?

Hüseyin Çelik Açıkladı, KOSGEB Kredileri Ertelenecek Mi?
A+A-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, (VATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mirza Nadiroğlu ve (VESOB) Başkanı Faruk Alpaslan KOSGEB kredilerinin bir yıl daha ertelenmesi girişlerinin değerlendirildiğini ve yüzde 99 hal olunacağını söyledi.

VESOB hizmet binasının temel atma törenine katılmak üzere Van’a gelen Hüseyin Çelik, KOSGEB kredileriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Hüseyin Çelik, “VATSO Başkanı Sayın Mirza Nadiroğlu ve VESOB Başkanı Faruk Alpaslan ile bir grup arkadaşlarla bana geldiler. Bir yıl ödemesiz, 3 yıl sıfır faizsiz KOSGEB kredileriyle ilgili olarak bunun bir yıl daha ertelenmesini istediler. Önce KOSGEB’den sorumlu Bakanımız Nihat Ergün ve Başbakan Yardımcımız Ali Babacan ile görüştük. Bakanlarımız ‘Van’da hayat hala yüzde 100 normale dönmedi, sıkıntılar var. Biz bunları erteliyoruz, siz bunu ilan edebilirsizin, hayırlı olsun’ dediler. Biz arkadaşlara söyledik, onlarda bunu burada söylediler. Fakat bazı özel bankalar, ‘Efendim biz buna gelmeyiz’ dediler. Bir kısım esnafımızda iki taksidini ödedi. Halbuki bunun faizini hazine karşılıyor. Aşağı yukarı Bitlis’e verilen kredilerle birlikte 60 milyon TL faiziyle hazine üstlenmesine rağmen maalesef bazı özel bankalar buna su koymaya başladılar. Son olarak Bakan Babacan ile tekrar görüştük. Bu sefer mızıkçılık yapan bankalarla görüşüldü. ‘Yüzde 99 hal olunacak’ diye beni de aradılar.

Değerli arkadaşlar, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mirza Nadiroğlu ile Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Başkanı Faruk Alpaslan ve bazı arkadaşlar bu güzel haberin tahakkuku için Ankara’ya gidiyor. Siyasetçilerimizle görüşüyor, onlarda devletin ilgili bakanlarıyla görüşüyor ve bir meselede çok ciddi yol alınıyor. Bankalar su koydu olmadı veya yarım oldu. Şimdi ben burada bunu ifade etmek istiyorum. İster Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Başkanlığı seçimleri olsun, ister Ticaret ve Sanayi Odası’nda seçim olsun. İnsanlar birilerinin çabalarını ‘Bak sen söyledin olmadı’ gibi onun aleyhine kullanırsa, veyahut oldu olmadı, olduysa da olmadıysa da seçim malzemesi yapmamak lazım. Olayın seyri budur. Van’da KOSGEB kredilerini alan 5 bin esnafımızın, bir kardeşinizin ağzından olayın seyrini öğrenmesini istiyorum. Mesele bundan ibarettir” dedi.

A+A-

HABERE YORUM KAT