1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hugh Robertson'dan Okul Ziyareti

Hugh Robertson'dan Okul Ziyareti

Hugh Robertsondan Okul Ziyareti
A+A-

İngiltere Spor ve Turizm Bakanı Hugh Robertson, İngiltere'nin de desteğiyle Polis Amca Ortaokulu'nda yürütülen 'Uluslararası İlham' projesiyle ilgili, "Gördüğüm her şey bana anlatıyor ki; bu okul, yap

İngiltere Spor ve Turizm Bakanı Hugh Robertson, İngiltere'nin de desteğiyle Polis Amca Ortaokulu'nda yürütülen 'Uluslararası İlham' projesiyle ilgili, "Gördüğüm her şey bana anlatıyor ki; bu okul, yaptığı faaliyetlerle öğrencilerine ve çalışanlarına ilham veriyor ve amaçlarını gerçekleştiriyor" dedi.
İngiltere Spor ve Turizm Bakanı Hugh Robertson Uluslar arası İlham projesinde pilot okul seçilen Polis Amca İlköğretim Okulu'nu ziyaret etti. Projenin başarısına dikkati çekmek ve projeye destek olmak amacıyla pilot okul seçilen Polis Amca Ortaokulu'nu ziyaret etti. Robertson'a ziyaretinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlıkları yetkilileri de eşlik etti. Robertson'ın yanı sıra ziyarete Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık ve İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway de katıldı.
Robertson, okul bahçesinde öğrenciler vakit geçirdi, gözleri kapalı olarak futbol topu ile kaleye şut çekti. Öğrenciler, tekerlekli sandalyeye oturarak veya gözleri kapalı olarak top atmaya çalmıştılar. Öğrencilerin bu şekilde top atmalarının öğrencilerin engellilerin yaşadıklarını yaşamak olarak aktardı. Polis Amca İlköğretim Okulu'nda öğretmenler ve öğrenciler tarafından oluşturulan Olimpiyat Caddesi'nde gezintiye çıkan Robertson ve beraberindeki heyet, Olimpiyat Caddesi'nde kendisini bekleyen çocuklarla sohbet etti. Olimpiyat Caddesi'nin sbir özelliği de olimpiyat oyunlarında madalya alan Türk sporcularının posterlerinin de yer almasıydı. Okulun konferans Salonu'nda ise Bakan Robertson ve beraberindeki heyete Okul Müdürü Mete Kızılkaya tarafından okul hakkında bilgi verildi.
Robertson öğretmen ve öğrenci velilerine yaptığı konuşmada, okulda bulunmaktan mutlu olduğunu belirterek, "Gördüğüm her şey bana anlatıyor ki, bu okul yaptığı faaliyetlerle öğrencilerine, çalışanlarına ilham veriyor, ve amaçlarını gerçekleştiriyor. Bir bakan olarak projemizin faaliyetlerinin burada harika işlediğini görmek, benim için büyük bir onur" şeklinde konuştu.
Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık, eğitim sisteminin okuldaki çocukların ihtiyaçlarını gözeterek yeniden yapılandırdıklarını anlatarak, çocukların okulda oyun oynamalarını sağlayamaya çalıştıklarını söyledi. Kızılkaya, okullarının Yenidoğan İlkokulu olarak açıldığını belirterek, 2005 yılında Emniyet müdürlüğü ile yapılan protokolle okul isminin polis Amca İlköğretim Okulu olarak değiştirildiğini kaydetti. Kızılkaya çocukların nerede olursa olsun, hangi durumda olurlarsa olsunlar sadece oyunu düşündüklerini sözlerine ekledi. Robertson, daha sonra okulun öğretmenleri ile bir süre sohbet etti. Robertson, okul defterine de Uluslar arası İlham konusunda okulun başardığı her şey için okul yönetimini ve öğrencilerini tebrik ettiğini yazdı.
Ulusalarası İlham, programının amacının engelliler de dahil olmak üzere tüm dezavantajlı çocukların ve her türlü yetenek düzeyinden çocuk ve gençlerin hayatlarında spor ile fark yaratmak olduğu belirtiliyor. Londra Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Oyunları kapsamında oluşturulan Uluslar arası İlham projesinin 3 yıldır Ankara, Mersin, Trabzon'da seçilen okullarda devam ettiği ifade edildi. Bu kapsamda öğrencilerin fiziksel aktivitelerinin ve oyun yolu ile bireysel gelişimlerinin desteklenmesinin amaçlandığı kaydedildi.
Bakan Rodbertson, öğrencilere Olimpiyat meşalesini hediye ederken, okul müdürüne de temsili meşaleyi hediye etti. Okul Müdürü Kızılkaya, da Bakana tepsi hediye etti.
(AUÖ-YHY-Y)

19.02.2013 18:07:46 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT