1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Hüda-Par’dan HDP ile ilgili flaş iddia

Hüda-Par’dan HDP ile ilgili flaş iddia

Hüda-Par’dan HDP ile ilgili flaş iddia
A+A-

Türkiye solu ile işbirliği yaparak adaylarını belirleyen HDP, İzmir gibi Türkiye’nin en seküler kentlerinden birinde ilahiyatçı Nurettin Turgay’ı aday gösterirken, Şanlıurfa’da müftü Nimetullah Erdoğmuş’u gösterdi.

Euronews’in haberine göre, Hüda-Par’ın Başkan Yardımcısı olan Mehmet Hüseyin Yılmaz’a göre HDP dindarları kendisine oy vermeye “meyletmek için” ilahiyatçı ve müftü adayları “dolgu malzemesi” olarak kullanıyor,

bu nedenle her seçimde sınırlı da olsa bir “dindar aday vitrini” oluşturuyor.Fakat hemfikir olmayanlar var. Sosyolog Cuma Çiçek’e göre “HDP etnik ve dini anlamda çoğulcu kimlik politikasına sahip” olduğundan bu temsiliyete de yansıyor ve bu seçimlerde de “muhafazakar adayları gösterme anlamında bir geri çekilme yok.Bunu sosyo-politik anlamda bölgede “iki Kürtlük” olmasına bağlıyor Çiçek ve iki büyük dönüşüme değiniyor: “İlki 2003 Irak Kürdistan bölgesinin kurulması ve orda Barzani gibi daha İslami muhafazakar kimliğiyle bilinen bir liderin öncülüğünde bir Kürt egemenliğinin kurulması. İkinci dalga dönüşümü ise Suriye’nin kuzeyinde Kürtçe Rojava (batı) olarak anılan bölgedeki Kürtlerin öncülüğündeki dönüşümler geliştirdi.”

2005’e kadar Kürt meselesinin çözümünde AB hukuku içerisinde dinsel, etnik ve kültürel çoğulculuğun sağlanması yönünde yoğun çabalar varken, Irak Kürdistanındaki gelişmeler bu dinamikleri değiştirdi.Irak’ın özerk Kürt bölgesinde Kürtlük ve İslamın beraber yaşayabileceği konusunda bir referans oluştuğunu düşünen Çiçek: “Bu buradaki tüm Kürtlerde bir dönüşüm yarattı. AK Parti (AKP)’nin reformist söylemi Kürtçeye kısmi de olsa alan açması, TRT Şeş kanalı, İslam ve Kürtlüğü sınırlı da olsa biraraya getirdiler.”

HDP’nin 2015 Haziran seçimlerindeki rekor oyunu bu muhafazakar kesimin oylarını toplamasına bağlayan Çiçek : “1991 ile 2004 arası HDP öncesindeki Kürt partileri yüzde dört ile maksimum yedi arasında alıyordu ama sonra 11-13 bandına oturan bir HDP var. Bu yüzde beşlik dilimde daha önce HDP’ye oy vermemiş, AK Parti, ANAP, Refah Partisi gibi partilere oy vermiş tabanın olduğu görülüyor. Zaten HDP’yi de genişleten bu ikinci Kürtlüğün genişlemesi oldu. Muhafazakar Kürtlerde Kurdi bir kimlik hassasiyet oluştu.” diyor.

A+A-

HABERE YORUM KAT