1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Hrant Dink Davası

Hrant Dink Davası

Hrant Dink Davası
A+A-

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Hrant Dink cinayeti davasında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi kararının 'sanıkların atılı suçları örgütün faaliyeti çerçevesinde işlediği' gerekçesiyle bozulmasını i

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Hrant Dink cinayeti davasında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi kararının 'sanıkların atılı suçları örgütün faaliyeti çerçevesinde işlediği' gerekçesiyle bozulmasını istedi.
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 19 sanık hakkında verdiği kararla ilgili tebliğnamesini hazırlayan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, tebliğnamede durduk yere amaçsız bir şekilde sırf 'örgüt kurdu' desinler diye hiç kimsenin bir araya gelmeyeceğini belirtti. Tebliğnamede ayrıca suç işlemek için örgüt kurma suçunun bir tehlike suçu olduğu ifade edildi. Üçten fazla kişinin bir araya gelmek suretiyle örgütün insan unsurunu gerçekleştirdiği, bu kişiler arasında hiyerarşik bir yapı bulunduğu, kişiler arasında görev dağılımı yapıldığı, örgüt elemanları arasında işbölümü yapıldığı ve gizliliğin esas alındığı kaydedilen tebliğnamede, "Dosya kapsamından anlaşıldığı üzere sanıklar tarafından gerçekleştirilen 19 Ocak 2007 tarihinde sırf başka din ve milliyetten olması nedeniyle Fırat Dink'in öldürülmesi, sistemli, planlı ve organize olarak bir örgüt faaliyeti kapsamında devletin birliğini bozmaya yönelik eylemler olarak değerlendirilmelidir" denildi.
(AT-CC-Y)

10.01.2013 17:50:57 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT