1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. HPG'den Aşiret Açıklaması

HPG'den Aşiret Açıklaması

HPG'den Aşiret Açıklaması
A+A-

Şırnak'ta 11 Nisan günü, Jirki aşiretinden Tahir Adıyaman'a dönük gerçekleşen silahlı saldırı ile güçlerinin herhangi bir ilgisi olmadığını duyuran HPG, olayın provokasyon olduğunu belirtti.

Jirki aşiretinden Tahir Adıyaman'ın, Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Setkar köyü yakınlarında aracıyla seyir halindeyken uğradığı silahlı saldırı sonucu yaralanmasına ilişkin Halk Savunma Güçleri'nden (HPG) açıklama geldi. ANF'de yer alan habere göre HPG Basın İrtibat Merkezi tarafından yayınlanan açıklamada, Adıyaman'a yönelik saldırının 'savaş politikaları'yla alakalı olduğunun altını çizildi.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

"Jîrkî aşiretinden Tahir Adıyaman'ın PKK tarafından önü kesilerek yaralandığı yönünde bilgiler basına yansımıştır. Bizim hareket olarak Jîrkîlerden ne herhangi bir kimseye ne de Tahir Adıyaman'a karşı eylem yapma gibi bir kararımız yoktur. Bu olayın bizimle hiçbir ilgisi söz konusu değildir. Zaten mevsim koşullarından dolayı, şu anda söz konusu olay mahalli civarında güçlerimizin herhangi bir birimi de bulunmamaktadır. Aldığımız bilgiler, Jîrkî korucularının Şırnak operasyonundan çekilmesini istemeyen bazı Jîrkî aşireti mensubu kişilerin, devletin teşvikiyle bu olayı yaptığı yönündedir.

Açıkça görülen bu olayın bir provokasyon biçiminde devletin eliyle tertiplendiğidir. Durum bu kadar açık olmasına rağmen Jîrkî aşiretinden bazı kişilerin olumlu açıklamalarına karşılık, bazılarının da agresif ve düşmanca bir dil kullanarak açıklama yapmış olmalarından, düşmanın Jîrkî aşireti üzerinde oynadığı ve bazılarını hareketimize karşı tahrik ederek kontra olarak kullanmak istediği anlaşılmaktadır. Tüm Jîrkî aşireti mensubu yurtsever insanlarımızın ve tüm Botan halkının, devletin bu türden oyun ve provokasyonlarına karşı duyarlı davranacağına ve yurtseverce bir tutum alarak bu tür alçakça oyunları ve provokasyonları boşa çıkaracağına inanıyoruz."

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT