1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hollanda: Türkiye’ye AB yardımları dondurulsun

Hollanda: Türkiye’ye AB yardımları dondurulsun

Hollanda: Türkiye’ye AB yardımları dondurulsun
A+A-

Hollanda Parlamentosu, 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası hukuk devleti ilkelerinin rafa kaldırıldığı gerekçesiyle Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye yardımlarını dondurmasını istedi.

Hollanda Parlamentosu, 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası “hukuk devleti ilkelerinin rafa kaldırıldığı” gerekçesiyle Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye yardımlarını dondurmasını istedi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, 27 Eylül’deki oturumda ana muhalefetteki Sosyalist Parti (SP) ile Hıristiyan Birliği (CU), AB’nin, aday üye sıfatıyla her yıl Türkiye’ye verdiği yıllık 600 milyon euroluk yardımın durdurulması için bir önerge verdi.

Muhalefet partilerinin desteğini alan önergede, Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişimi sonrası demokratik hukuk devleti ilkelerinin rafa kaldırıldığı savunuldu.

Bu nedenle Hollanda hükümetinin Türkiye’ye verilen yardımların durdurulması için Brüksel nezdinde girişimde bulunması istendi.

Oturumda, Hıristiyan Demokrat Parti (CDA), tarafından Türkiye hükümetinin Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığıyla Hollanda’daki camilere finansal desteğinin durdurulmasına ilişkin verilen önerge de 67’ye karşı 75 milletvekilinin oylarıyla kabul edildi.

Başbakan Mark Rutte, “din özgürlüğü” nedeniyle Türkiye’nin finansal desteğini yasaklamanın kolay olmayacağını söyledi.

‘Müzakerelere son verilsin’ önergesi reddedildi

Hristiyan Birliği tarafından, muhalefet partilerinin desteğiyle verilen, “Türkiye ile AB üyelik görüşmelerinin derhal sona erdirilmesi” önerisi ise iktidar ortağı Liberal Sağ Parti (VVD) ve İşçi Partisi’nin oylarıyla reddedildi.

İktidar partileri, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin durdurulması konusunun, Hollanda’nın tek başına alacağı bir karar olmadığını savundu.

Hükümete göre, ikili anlaşmalar uyarınca Türkiye ile üyelik görüşmelerinin tek taraflı iptali söz konusu değil. Ankara, istenen kriterleri yerine getirdiği sürece görüşmeler devam edecek.

imctv

A+A-

HABERE YORUM KAT