1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hisarcıklıoğlu'ndan Çek Kanunu Değerlendirmesi:

Hisarcıklıoğlu'ndan Çek Kanunu Değerlendirmesi:

Hisarcıklıoğlundan Çek Kanunu Değerlendirmesi:
A+A-

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, karşılıksız çekteki patlamayı önlemek için birtakım tedbirler aldıklarını söyledi. İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası'nın (İTSO) yeni hizmet binasının açılış törenine

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, karşılıksız çekteki patlamayı önlemek için birtakım tedbirler aldıklarını söyledi.
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası'nın (İTSO) yeni hizmet binasının açılış törenine katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Çek Kanunu ile alakalı değerlendirmelerde bulundu. Hisarcıklıoğlu, "Bu yılın ilk 11 ayında karşılıksız çekte TL bazındaki artış yüzde 93. Geçen yıl yüz lira ise bu yıl 193 lira olmuş. Enflasyonu 8 olarak alsak, neredeyse 12 mislinin üzerinde. Müthiş bir oran. Bunun için hapis cezası kaldırılırken, özellikle bizim talebimiz doğrultusunda, vadeli mal satan, almak isteyenlerin aynı bankalar gibi, öz geçmişini görebilmek istiyoruz dedik. Yani çek ödeniyor, ne kadar karşılıksız var bunu bilmek istedik, bankalar ayak sürüdü, bunu yapmadılar. Bir ay önce yine bankalarla bir araya gelerek, ya siz yapacaksınız ya biz yapacağız bu işi dedik. Çünkü bu kadar karşılıksız çekin arttığı bir noktada bu işin yürümesi mümkün değil. Bu çerçevede 2013 yılı 2 Ocak itibari ile bu yürürlüğe girecek. Hepimizin bir şifre numarası olacak. Vadeli mal istediğimiz zaman, birisi 'Sen kimsin, ben seni tanımıyorum' dediği zaman şifre numaramızı vereceğiz. Önüne ekran açılacak. Benim hakkımda her şeyi görecek. 3 dakika sonra ekran kapanacak. Vadeli mal verme kararı da kendine ait olacak. Üç dakika sonra ekran kapandıktan sonra cep telefonuna yeni şifre gelecek. Yeni gelen şifreyi de bir sonraki alışverişte tekrar kullanacağım. Dünyada vadeli borç ödemelerinde kesinlikle vadeli çek diye bir şey yok. Bunun üzerinde çalışıyoruz" dedi.
Borçlar Kanunu üzerinde de çalıştıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, "Bu kanunda da 25'e yakın değiştirilmesi gereken madde var. En büyük sorunumuz, bankadan bir kredi kullanmaya gittiğimiz zaman, eşimizi de imzaya davet etmeleri. Serbest piyasa ekonomisinin olduğu her ülkede piyasayı düzenleyen yasalar vardır. Maalesef Türkiye'de perakende sektörünü düzenleyen hiç bir kanun yok. Cebinize 10 milyon dolar koyup, Londra'da market açmaya kalksanız açamazsınız. Londra yönetimi, açmayı düşündüğünüz mahallede kaç nüfus ve kaç metrekare market var ona bakıyor. Ona göre yer veriyor. Bugün Türkiye'de parası olan, olmayan her şeyi yapabiliyor. Serbest piyasanın ana vatanında kısıtlamalar varken, bizde herhangi bir düzenleme yok. Önümüzdeki dönemde bunun takipçisi olacağız" diye konuştu.
(SB-MŞ)

25.12.2012 14:05:14 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT