1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hisarcıklıoğlu: 'Türkiye ve Malezya gelişen iki ekonomi'

Hisarcıklıoğlu: 'Türkiye ve Malezya gelişen iki ekonomi'

Hisarcıklıoğlu: 'Türkiye ve Malezya gelişen iki ekonomi'
A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Uzakdoğu programı kapsamında Malezya'da bulunan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kuala Lumpur'da çeşitli temaslarda bulundu.

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Malezya Ekonomi ve Sanayi Bakanı Mustafa Muhammet ve yaklaşık 450 Türk ve Malezyalı yatırımcının katılımıyla gerçekleştirilen Türk-Malezya İş Forumu'na katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, coğrafi uzaklığa rağmen Malezya'nın ve Malezya halkının, gözlerinde ayrıcalıklı bir yeri olduğunu söyledi.

Birçok uluslararası platformda birlikte hareket ettiklerini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Ülkelerimiz arasındaki ticari ilişkileri düzenleyen anlaşma 1977 yılına uzanır. Daha sonra karşılıklı ticaret ve yatırım ortamını teşvik edecek anlaşmalara imza atıldı. Ülkelerimizin konumları, işbirliği için büyük imkanlar sağlıyor. Türkiye, dünyanın en büyük ekonomik bütünleşme modeli olan AB ile gümrük birliği ilişkisi içinde. Türkiye, Malezya için AB piyasasına giriş kapısıdır. Aynı şekilde, Malezya ASEAN piyasası için Türk girişimcilere büyük fırsatlar sunuyor" dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye ve Malezya'nın gelişen iki ekonomi olduğunu belirterek, "İki ülkenin ekonomik büyüklüklerinin toplamı 1 trilyon doların üzerinde. İki ülkenin toplam yaklaşık 105 milyon nüfusu var. İki ülkenin dünya ile toplam ticaret hacimleri 1 trilyon dolara yaklaşmış. Malezya, doğal kaynaklara sahip olmanın yanında, ekonomisini çeşitlendirmiş ve halkını aynı hedefe yönlendirmeyi başarmış bir ülke. Türkiye ise, 30 yılda adeta bir ekonomik dönüşüm mucizesi gerçekleştirmiş, İtalya ile Hindistan arasında en büyük piyasa ekonomisine sahip bir ülke" şeklinde konuştu.

Ekonomik dinamizm ve siyasi istikrarın son on yılda Türkiye'nin çehresini değiştirdiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: "Doğrusu böylesi gelişmiş ve gelecek vadeden ekonomilerin daha fazla ilişki içinde olması gerekir. 1.5 milyar doların altındaki ticaret hacmimiz, yapacak çok daha fazla işimizin olduğunu gösteriyor.

O nedenle, Sayın Başbakanımızın bu ziyaretini çok önemsiyoruz. Bu iş forumunu çok önemsiyoruz. Daha fazla bir araya gelmeliyiz. Daha fazla ikili ve çok taraflı projelerde yer almalıyız.

Biz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak, Türk iş dünyası olarak buna hazırız. Türk-Malezya İş Konseyi olarak da buna hazırız. Sayın Bakanlarımıza iş forumuna katıldıkları için, teşekkür ediyorum. Gelecek günlerin, ikili ilişkilerimiz için çok daha verimli olacağına inanıyorum."

CEO'LARI TÜRKİYE'DE YATIRIMA DAVET ETTİ
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, iş forumu öncesinde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile Malezya'nın önde gelen firmaları Petronas ve Khazanah Nacionl firmalarının CEO'ları arasında gerçekleşen görüşmeye katıldı. Hisarcıklıoğlu, görüşmede her iki firmayı da Türkiye'de yatırım yapmaya davet etti.

Rifat Hisarcıklıoğlu, daha sonra Malezya - Türk İş Konseyi Başkanı Mirzan Mahatir ile görüştü. Görüşmede, Türkiye ile Malezya arasındaki iktisadi ilişkilerin geliştirilmesi için, sektörel önceliklere dayanan bir mutabakat zaptı imzalanması kararlaştırıldı.

BİRLİK VE BERABERLİĞE VURGU YAPTI
Malezya'da 80'e yakın Türk işadamının faaliyet gösterdiğini ve toplamda yaklaşık 600 Türk vatandaşının yaşadığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, Malezya'daki Türk işadamlarına birlik ve beraberlik içinde çalışmayı önerdi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT