1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Hisarcıklı Nazlım Yel:

Hisarcıklı Nazlım Yel:

Hisarcıklı Nazlım Yel:
A+A-

Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde, özellikle yaşlılar birbirlerine,"Nerede o eski kışlar" diyerek ah çekiyor ve önceki yıllarda diz boyu yağan karın özlemini duyuyorlar. Eski kışları özlediklerini söy

Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde, özellikle yaşlılar birbirlerine,"Nerede o eski kışlar" diyerek ah çekiyor ve önceki yıllarda diz boyu yağan karın özlemini duyuyorlar.
Eski kışları özlediklerini söyleyen 72 yaşındaki Nazlım Yel," Çünkü bol kar bereket demektir. Kar ne kadar çok yağarsa o kadarda çok su olur. Topraktaki mikroplar kırılır. Bunun sonucunda tarımsal ürünlerde verimin artmasıyla birlikte ekonomik olarak da vatandaşın yaşam kalitesi artar. Eskiden belimize kadar kar yağar, kuru ayazdan evlerimizin dış kapı kollarını tutuğumuzda elimiz kapı koluna yapışıp kalırdı. Evlerin çatılarında buz sarkıtları oluşurdu. Şimdi öylemi? Şubat ayında dışarıda oturup güneşleniyoruz, ne kar, ne buz, ne ayaz, ne kırağı var. Çocuklar kartopu oynayacak veya kayacak kar bulamıyor. Bazı yerlerde bademlerin çiçek açtığını duyuyoruz. Havalar böyle ılıman giderse bizim buralarda da meyveler çiçek açacak. İyi günlere kalmadık vesselam. Küresel ısınmanın dünyayı ve ülkemizi tehdit etmesi ne yazık ki bizlere o eski güzelim yılları aratır oldu." diye konuştu.
(MU-EFE)

15.02.2013 13:41:15 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT