1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Hindistan'da tren izdihamı: 36 ölü

Hindistan'da tren izdihamı: 36 ölü

Hindistanda tren izdihamı: 36 ölü
A+A-

Hindistan’ın Allahabad kentindeki tren istasyonunda meydana gelen izdihamda en az 36 kişi hayatını kaybederken onlarca kişi de yaralandı.


Görgü tanıkları on binlerce kişinin şehirdeki tren istasyonunda tren beklerken yetkililerin bekleme peronunda yaptığı son dakika değişikliği sonrası insanların aceleyle yeni perona doğru gittiğini ifade ettiler. Polisin yaya geçidinden gelen kalabalığı durdurmak için cop kullanarak dağıtmasıyla çıkan izdihamda onlarca insan hayatını kaybettiği bildirildi. Kentte meydana gelen kazada ölenlerden 23’ünün de kadın olduğu açıklandı. Görgü tanıklarından biri yaptığı açıklamada “4 numaralı peronda tren beklerken değişiklik anonsunu duyduk. Yeni perona doğru hareket etmeye başladığımızda polis bizi durdurdu ve coplarla bize saldırdı, ardından izdiham yaşandı” dedi. Polis yetkilileri ise kalabalığı durdurmak için cop kullanıldığı iddialarını reddetti. Hindistan Demiryolları Bakanı Pavan Kumar Bansal da yaptığı açıklamada izdiham sonucu yaşanan olaylarla ilgili soruşturma başlatıldığını ifade etti.


Her sene yaklaşık 30 milyon Hindu 55 gün süren dünyanın en büyük dini ayininde senede 4 kez günahlarından temizlenmek Ganj Nehri’ne geliyor. Festivalde Ganj Nehri’nde yıkanarak günahlarından arındıklarını düşünen Hindular her sene bölgeye akın ediyorlar.

A+A-

HABERE YORUM KAT